هشدار پاکستان به امریکا در باره افغانستان

© AP Photo / Anjum Naveedپاکستان
پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
ارتش پاکستان به جنرال‌های جدید دولت ترامپ هشدار داد که اگر امریکا و انگلیس نتوانند جلوی داعش و طالبان را بگیرند، با "اغتشاش کامل" در افغانستان مواجه خواهند شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، یک منبع ارشد ارتش پاکستان در مصاحبه با تلگراف گفت: فقدان امنیت از زمان کاهش نیروهای غربی در افغانستان اکنون بدین معناست که غرب کنترل از دستش خارج شده است.

پاکستان - اسپوتنیک افغانستان
در نزدیکی مرز افغانستان پنج سرباز ارتش پاکستان کشته شدند

وی گفت: اگر داعش و طالبان همچنان قدرت بگیرند، ممکن است روسیه تمایل پیدا کند به بهانه محافظت از "حیاط خلوت" خود در آسیای میانه، مداخله‌ای به سبک سوریه انجام دهد.

این منبع مطلع در ارتش پاکستان گفت، در هفته‌های اخیر گفت‌وگوهایی در سطح عالی با جنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا و جنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای بین‌المللی ناتو در افغانستان انجام شده است.

طبق گزارش‌ها، جنرال نیکلسون ماه پیش شخصا اذعان کرده است که نیروهای افغانستان در برابر فعالیت‌های طالبان به بن‌بست خورده‌اند.

این منبع آگاه گفت: حتی بن‌بست هم به نفع طالبان است. ما هم به جنرال ماتیس گفتیم که افغانستان دارد از کنترل خارج می‌شود و اگر اوضاع درست پیش نرود، امریکا در افغانستان با بحران مواجه می‌شود. داعش هم در حال قدرت گرفتن در افغانستان است و اگر آنها از عراق و سوریه خارج شوند، محل بعدی تجمع آنها افغانستان خواهد بود.

در همین حال پاکستان از کم کاری دولت کابل در تشدید تدابیر مرزی انتقاد می‌کند.

به گفته اسلام‌آباد، شبه‌نظامیان از نقاط آسیب‌پذیر مرزی حملاتی را علیه دو طرف مرز انجام می‌دهند. با این حال، اسلام‌آباد اذعان دارد که کابل به ظرفیت‌های ارتش ملی افغانستان محدود شده است. این مقام ارتش پاکستان گفت: ارتش افغانستان ۳۵۰ هزار نیرو دارد اما تنها حدود ۲۰ هزار تن از آنان قادرند در عملیات‌های جنگی شرکت کنند. آنها همچنین حدود ۱۰۰۰ جنرال دارند که اکثر آنها به دلیل وابستگی‌های قبیله‌ای به این درجه رسیدند. 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала