حسنی مبارک برائت حاصل نمود

© AP Photo / Tarek el Gabbasحسنی مبارک برائت حاصل نمود
حسنی مبارک برائت حاصل نمود - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
دادگاهی در مصر امروز(پنجشنبه) حکم نهائی خود در خصوص بی‌گناهی رئیس جمهوری اسبق این کشور را صادر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، براساس حکم امروز دادگاه مبارک را از اتهام مشارکت در قتل تظاهر کنندگان تبرئه کرد.
به گفته منابع قضائی مصر با صدور این حکم هیچ حکم قضایی دیگری علیه مبارک وجود ندارد ، چرا که حکم سه سال حبس در ارتباط با پرونده قصرهای ریاست جمهوری درباره او قبلا اجرا شده است.
حسنی مبارک که در تاریخ 11 فبروری 2011 (22 دلو 1389) از ریاست‌جمهوری مصر استعفا داد، پس از کنار رفتن از قدرت با اتهامهای متعدد دربرابر دادگاه این کشور قرار گرفت.
اتهامات مبارک و همراهانش در پرونده‌ای قطور با بیش از 50 هزار صفحه به رشته تحریر درآمد و مهمترین اتهامات وارده به مبارک را می‌توان در جنایت قتل عمد، کشتار تظاهرات‌کنندگان مصری، زیر گرفتن عمدی تظاهرات‌کنندگان با هدف کشتن آنها، ایجاد رعب و وحشت در میان تظاهرات‌کنندگان، واداشتن آنها به چشم پوشی از خواسته‌های خویش، حمایت از مقامات و مسئولان رژیم و باقی ماندن برمسند قدرت خلاصه کرد که رهاورد تمام اتهامات فوق افزایش تعداد کشته‌ها و مجروحان از میان انقلابیون بود و فساد مالی ملاحظه کرد.
در روز 2 جون 2012 و در آخرین محاکمه وی، قاضی او را به دلیل کشتار مردم به حبس ابد محکوم کرده بود؛ اما در جولای 2013 داده تجدید نظر مصر همه احکام صادر شده در پرونده مبارک را باطل اعلام و دستور محاکمه مجدد همه متهمان را صادر کرد.
در اپریل سال ۲۰۱۳ دادستان کل مصر دستور بازداشت پانزده روزه مبارک در پرونده فساد مالی مربوط به کاخ های ریاست جمهوری را صادر کرد. بعد از آن دادگاهی در قاهره حکم آزادی مبارک را در پرونده قصرهای ریاست جمهوری صادر کرد و حکم بازداشت او در پرونده فساد دیگری معروف به هدایای اهرام را صادر کرد که این پرونده آخرین پرونده فساد مالی مبارک بود که با صدور حکم تبرئه وی در 21 آگست 2013، روز بعد مبارک آزاد گردید.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала