اخطار ترکیه به یونان

© AP Photo / Burhan Ozbiliciمولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه
مولود  چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
دولت یونان بیش از هر کشور دیگری از توانائی رزمی اردوی ترکیه آگاه است

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، در پاسخ به انتقاد وزیر دفاع یونان بانوس کامینوس از سفر خلوصی آکار لوی درستیز ترکیه به جزیره "کارداک"، کامینوس را یک "کودک گستاخ" دانست.

اسپوتنیک به نقل العالم،  آناتولی" (خبرگزاری رسمی ترکیه) به نقل از چاووش اوغلو نوشت: ترکیه با برخی دیدگاه ها وارد هماوردی نمی شود و اقدام به عرض اندام نمی کند. زیرا دارندگان چنین دید به خوبی می دانند که در زمان مقتضی نیروهای ترکیه، چگونه تعامل خواهند کرد.

چاووش اوغلو افزود: دولت یونان بیش از هر کس دیگری از این حقیقت آگاه است. از این رو باید، این موضوع را برای این کودک گستاخ (وزیر دفاع یونان) توضیح دهد. آنها باید از آزمودن صبر ما پرهیز کنند.
وزیر امور خارجه ترکیه خاطرنشان کرد: مردم ترکیه به یونان و جزایر آن سفر می کنند، متقابلا مردم یونان به کشور ما سفر می کنند و مشابهت های فراوانی میان دو کشور وجود دارد. دولت آتن نباید به یک کودک گستاخ اجازه بدهد همه این امور را تباه کند.
یادآور می شود وزیر دفاع یونان گفته بود لوی درستیز ترکیه نمی تواند به جزیره کارداک برود. کامینوس افزود: آتن تحت هیچ شرایطی از تمامیت ارضی خود کوتاه نخواهد آمد و به هر گونه اقدام تحریک کننده ترکیه پاسخ خواهد داد.
اظهارات وزیر دفاع یونان پس از آن بود که چاووش اوغلو تأکید کرده بود ترکیه در صورتی که بخواهد جزایر کارداک را به کنترل دربیاورد این کار را خواهد کرد.
از سوی دیگر، وزیر امور خارجه یونان در این باره گفت: آتن، قوانین بین المللی را سلاحی اساسی برای حل اختلافات می داند، اما یونان علاوه بر دیپلماسی ابزارهای دیگری نیز در اختیار دارد.
نیکوس کوتزیاس در ادامه تأکید کرد: یونان، سوریه نیست که ویران شود یا عراق نیست تا غرق در هرج و هرج شود و ترکیه اگر گمان می کند قدرت دفاعی یونان به علت بحران اقتصادی تضعیف شده است در اشتباه است.
یادآور می شود یونان بر سر دو جزیره که یونان آنها را "ایمیا" و ترکیه "کارداک" می نامد و در فاصله هفت کیلومتری شهر توریستی بدروم ترکیه واقع شده اند اختلاف ارضی دارند و در سال 1996 دو کشور در آستانه درگیری نظامی بر سر این دو جزیره قرار گرفتند.
جنرال خلوصی آکار، لوی درستیز نیروهای مسلح ترکیه و تعدادی از افسران عالی رتبه، با سه کشتی معاینه از تأسیسات قوای بحری ترکیه را در این منطقه انجام داده بودند که قوای بحری یونان به سوی آنها شلیک کرده بود.
همچنین تنش ها در روابط دو کشور پس از آن افزایش یافت که محکمه عالی یونان با بازگرداندن هشت نظامی ترک متهم به دست داشتن در کودتای تابستان گذشته علیه اردوغان به انقره مخالفت کرد. علاوه بر این، دو نظامی دیگر ترکیه که به تلاش برای ترور رجب طیب اردوغان متهم هستند، روز 15 فبروری  سال جاری به یونان فرار کردند.
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، بزرگ‌ترین حزب مخالف دولت این اقدام را مانوری سیاسی در آستانه همه پرسی پیش رو برای افزایش اختیارات رئیس جمهوری دانسته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала