"تیفا" حکومت را تهدید به افشاگری کرد

© Flickr / ResoluteSupportMedia"تیفا" حکومت را تهدید به افشاگری کرد
تیفا حکومت را تهدید به افشاگری کرد - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) حکومت و سران احزاب سیاسی را متهم به مداخله در امور کاری کمیسیون‌های انتخاباتی کرده، هشدار داد در صورت تداوم مداخله آنان، تیفا افشاگری خواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری "آوا"، نعیم ایوب‌زاده، رئیس این نهاد امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت: براساس گزارشات رسیده به آنان، حکومت و احزاب سیاسی در تصمیم گیری کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله می‌کنند و تلاش دارند تا چهره کمشنران تازه معرفی شده را به چالش بکشند. 
آقای ایوب زاده با تاکید بر این‌که حکومت باید نه خود در امور انتخابات مداخله کند و نه به احزاب سیاسی اجازه مداخله را بدهد، هشدار داد که اگر دست از مداخله‌های شان برندارند، نام‎های شان را از طریق رسانه‎ها افشا خواهند کرد و آن زمان مردم با دولت طرف خواهند شد. 
رئیس تیفا در بخش دیگر سخنان تاکید کرد که در برابر انتخابات سال آینده مشکلات زیادی وجود دارد و بدون رفع این مشکلات برگزاری انتخابات شفاف ممکن نخواهد بود. 
رئیس تیفا هم‌چنان یادآور شد ارزیابی های صورت گرفته شده نشان می‌دهد که امکان برگزاری انتخابات در زمان مشخص شده وجود ندارد. 
ایوب زاده افزود: برای انتخاباتی شفاف باید ساختار آماده و توانایی عملیاتی وجود داشته باشد؛ اما اکثر کمشنرانی که انتخاب شده‌اند، تجربه کافی در امور برگزاری انتخابات را ندارند و دولت در این زمینه واقع بینانه عمل نکرده‌است. 
او همچنین اضافه کرد که تاکنون فهرست رای دهندگان تهیه نشده، حوزه های انتخاباتی در هاله‌ای از ابهام اند، مراکز رای دهی ارزیابی نشده و طرز العملی درست در قسمت استخدام و نظام انتخاباتی تهیه نشده‌است. 
رئیس تیفا موارد ذکر شده را از جمله عامل های نام برد که بر ناممکن سازی برگزاری انتخابات در حمل سال آینده خورشیدی مُهر صحت می زند. 
رئیس تیفا در حالی از تاخیر انتخابات مجلس و شوراهای ولایتی حرف می‌زند که ریاست جمهوری حدود ده روز پیش گفته بود که کمیسیون انتخابات ، تصمیم دارد تا تقویم انتخاباتی را تا اوایل حمل سال آینده مشخص کند. 
ایوب زاده هم‌چنان از تاخیر گزینش رییس دبیرخانه کمسیون مستقل انتخابات توسط رییس جمهور انتقاد کرد و افزود مطابق ماده ۲۲ قانون انتخابات رییس جمهور باید یکی از سه نامزد برای دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را انتخاب کند ولی با تاخیر در آن، این ماده را نقض کرده‌است. 
در همین حال نجیب‌الله احمدزی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست گفت که اجازه نمی دهد کسی در امور کمیسیون دخالت کند و استقلالیت کمیسیون را زیر سوال ببرد. 
او تاکید کرد که اگر کسی به امور کمیسیون دخالت کند، در این مورد مردم را در جریان قرار خواهیم داد. 
آقای احمدزی اما از معرفی نکردن رئیس دارالانشای کمیسیون انتخابات انتقاد کرد و گفت که رئیس جمهوری باید هر چه زودتر از میان سه نامزد معرفی‌شده، رییس دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات یکی را انتخاب کند. 
کمیسیون انتخابات حدود یک ماه پیش، سه تن را به رئیس جمهوری برای احراز کرسی ریاست دارالانشای کمیسیون انتخابات معرفی کرد تا رئیس جمهوری از میان این سه تن یکی را به عنوان رئیس تعیین کند. 
احمدزی هم‌چنان با بیان‌اینکه کمیسیون با مشکلات زیادی چون ناامنی و کمبود منابع مالی مواجه است افزود که سران دولت تدابیر امنیتی و مالی را بگیرند و مداخله نکنند. 
عزیز آریایی، رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نیز که در این نشست حضور داشت انتخابات پیش رو را یک آزمون خواند و گفت: اگر این دور برگزاری انتخابات درست صورت نگیرد و یا قربانی خواسته‌های حلقات و افراد مشخص در حکومت یا بیرون از حکومت شود، دموکراسی نوپای کشور با چالش جدی و جبران ناپذیر مواجه خواهد شد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала