افغانستان روی غنی ترین گنج معدنی نشسته است

© Photo / Igor Huskić, Friščić Research Group, McGill Universityافغانستان روی غنی ترین گنج معدنی نشسته است.
افغانستان روی غنی ترین گنج معدنی نشسته است. - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
با وجود آنکه افغانستان یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، اما احتمالا این کشور دارای یکی از بزرگ ترین گنج های معدنی در جهان است. مطابق با اطلاعات گوناگون، ارزش این ذخایر معدنی یک تریلیون دلار تخمین زده می شود.

به گزارش « اسپوتنیک» به نقل از Hi-Tech News افغانستان کشور کوچکی غنی از مواد معدنی است که در نتیجه تصادم شدید شبه قاره هند با آسیا به وجود آمده است. سرویس زمین شناسی آمریکا پس از آنکه واحدهای نظامی آمریکا در سال 2004 میلادی، طالبان را از کشور بیرون راندند به مطالعه خاک افغانستان در رابطه با وجود مواد معدنی پرداخت. معلوم شد این سرویس زمین شناسی آمریکا، نقشه های زمین شناسی شوروی و محاسبات متخصصان شوروی در 50 سال گذشته و حتی بیشتر را بدست آورده است.
در سال 2006 میلادی محققان آمریکایی به آزمایش هوای افغانستان برای تهیه نقشه نگاری مغناطیسی و جاذبه و نقشه فراطیفی پرداختند. تحقیقات مغناطیسی، وجود مواد معدنی تا 10 کیلومتر زیر سطح زمین را آشکار ساخت و تحقیقات جاذبه ای به تعیین حوضه های بالقوه پر از نفت و گاز پرداخت. تحقیقات فراطیفی طیف نور مرتعش شده از هر ماده معدنی را مطالعه می کند تا برای هر یک از مواد معدنی علامت منحصربفردی تعیین شود. تهیه نقشه معدنی بیش از 70 درصد کشور فقط طی 2 ماه انجام شد.
محققان یافته های شوروی را مورد تأیید قرار دادند. در افغانستان حدود 60 میلیون تن مس ، 2 میلیارد و 200 میلیون تن آهن ، یک میلیون و 400 هزار تن عناصر کمیاب معدنی — لانتانیم، سریم، نئودیمیوم، طلا، نفره، جیوه و لیتیوم — وجود دارد. ارزش رسوبات کربنات هانیشین در هیلمند افغانستان 89 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
جک مدلین، زمین شناس، مدیر برنامه سازمان زمین شناسی آمریکا در افغانستان در مصاحبه با « دیسکاوری» گفت: « افغانستان کشوری غنی از مواد معدنی است. ما 24 نوع ماده معدنی در سطح جهانی در این کشور پیدا کردیم».
گروه متخصص، ذخایر معدنی افغانستان را به 908 میلیارد دلار ارزیابی کرد، در حالی که دولت افغانستان ارزش آن ها را 3 تریلیون دلار اعلام کرد. طی سال های اخیر گروه هایی که باید به احیای افغانستان بپردازند تحقیقات و آنالیزهای زمین شناسی زیادی به انجام رساندند.
ارزیابی ذخایر معدنی در افغانستان با مشکلات خاصی در ارتباط است. پیداست در کشوری که براحتی نمی توان در آنجا رفت و آمد کرد، برنامه ریزی اولیه ممکن نخواهد بود. باید شرایط امنیتی در نظر گرفته شوند. بهر حال رسوبات با ارزش معدنی در افغانستان می توانند بطور جدی باعث تشدید ذینفع سیاسی کشورهای بزرگ جهان نسبت به این کشور شود.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала