افغانستان با پا در میانی کشور سومی حاضر به گفتگو با پاکستان است

© Photo / کسراافغانستان با پا در میانی کشور سومی حاضر به گفتگو با پاکستان است
افغانستان با پا در میانی کشور سومی حاضر به گفتگو با پاکستان است - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که آماده است در مورد فهرست تروریستان و مراکز تروریستی در حضور کشور سومی با پاکستان گفتگو کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری جمهور، شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز پنج شنبه در کابل در مورد تبادله فهرست تروریستان، میان افغانستان و پاکستان گفت، افغانستان آماده است که با پاکستان روی این مساله و نگرانی‌های دو طرف بحث کند؛ اما یک کشور سومی باید از این بحث نظارت نماید.
اوایل هفته جاری پس از حمله سند پاکستان، اسلام آباد فهرست 76 تروریست را به سفارت افغانستان تحویل داد و گفت که این تروریستان در داخل افغانستان پنهان شده اند.
پس از آن، دولت افغانستان نیز 32 مرکز تروریستی و نام های 85 تروریست اعضای شبکه حقانی و طالبان را متقابلاً به پاکستان داد. 
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه می گوید که پاسخ ابتدایی مقام های پاکستانی در مورد فهرستی که افغانستان فرستاده مثبت بوده اما افغانستان منتظر اقدامات عملی در این زمینه می باشد؛ زیرا پاکستان در گذشته نیز توافقاتی در زمینه داشته ولی هیچ گاهی به آن، عمل نکرده است.
آقای مستغنی در مورد فهرستی که پاکستان به افغانستان فرستاده گفت، افغانستان درخط نخست جنگ با تروریزم قرار دارد و نیروهای امنیتی افغان به نیابت از تمامی کشورهای منطقه و جهان همه روزه قربانی می دهد و کابل در مبارزه با تروریزم به همکاری منطقه و جهان نیاز دارد.
به گفته وی، تفاوت افغانستان و پاکستان در این است که دولت افغانستان بدون تفکیک بر علیه گروه های تروریستی مبارزه می کند؛ اما پاکستان میان گروه های تروریستی خوب و بد قایل است.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد راکت پرانی های پاکستان و مسدود کردن مرزهایش، گفت که راکت پرانی های پاکستان نقض قوانین بین المللی و حسن همجواری دو کشورهمسایه است و افغانستان اعتراض اش را به سفیر پاکستان در کابل بیان کرده و گفته است که تنش‌ها میان دوکشور همسایه به سود مردمان دو کشور نیست.
مستغنی گفت که افغانستان در تلاش است تا از مجاری دیپلماتیک به راکت پرانی های پاکستان پایان دهد.
روز گذشته برخی مقام های پاکستان اعلام کردند که دولت آن کشور به نیروهای نظامی پاکستان دستور داده است تا عملیات‌های ضد تروریستی را در داخل خاک افغانستان انجام دهند.
اما شکیب مستغنی هشدار می دهد، در صورت که پاکستان دست به اقداماتی بزند که اصول بین المللی را نقض کند، نیروهای امنیتی افغانستان آماده پاسخ دهی بوده و به آن قویاً پاسخ خواهند داد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала