دادگاه جزایی بین‌المللی به جرایم در افغانستان رسیدگی می‌کند

© Flickr / ResoluteSupportMediaدادگاه جزایی بین‌المللی به جرایم در افغانستان رسیدگی می‌کند
دادگاه جزایی بین‌المللی به جرایم در افغانستان رسیدگی می‌کند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اسپوتنیک، کابل: یک مقام ارشد دادگاه جزایی بین‌المللی اعلام کرده که برخی از رویدادهایی که از سوی زورمندان در افغانستان صورت می‌گیرد، این دادگاه مسوولیت دارد تا این رویدادها را مورد توجه قرار داده و از نزدیک دنبال کند.

فتو بینسودا سارنوال عمومی دادگاه جزایی بین‌المللی، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در دیداری با اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان گفته که رسیدگی به این رویدادها از مسوولیت‌های این دادگاه به شمار می‌رود.

سارنوال عمومی دادگاه جزایی بین‎المللی گفته است که این نهاد با دولت افغانستان همکار باقی خواهد ماند و مطابق به احکام قانون عمل خواهد کرد.
در همین‌حال، اشرف‌غنی از حمایت دادگاه جزایی بین‌المللی از افغانستان ابراز قدردانی کرده می‌گوید که هزاران غیرنظامی در نتیجه خشونت‌های گروه‌های تروریستی از جمله طالبان به حمایت از برخی از کشورها در افغانستان قربانی شده‌اند. اشرف‌غنی به خانم بینسودا گفته است که دادگاه جزایی بین‌المللی باید در قبال آنعده از گروه‌ها و کشورهایی که در کشتار غیرنظامیان دست می‌زنند، رسیدگی به جنایات شان را باید مورد توجه بیشتری قرار دهد.
اشرف‌غنی در حاشیه کنفرانس مونیخ با وزیر خارجه قطر نیز در باره روند صلح و دفتر طالبان در قطرح گفتگو کرده است. او تاکید کرده که بحث عمده این است که طالبان از جنگ دست بکشند و به پروسه صلح بپیوندند. آقای غنی گفته است که گروه طالبان نباید به بهانه صلح فرصت‎ها را ضایع کند و در صورتی‎که تا بهار و تابستان سال آینده در رفتار طالبان تغییر مثبت رونما نگردد و به خشونت‎ها ادامه دهد، باید تحریماتی به شمول مسدود شدن دفتر قطر بالای آن‎ها تطبیق گردد.
اشرف‌غنی گفته است: «تحقیقات ما در خصوص حادثه اخیر ولایت کندهار نشان می‎دهد که طالبان و شورای آن‎ها در این حادثه دست دارند، همانگونه که به افراد ملکی رحم نمی‌کنند به دیپلومات‏های کشورهای دوست نیز رحم ندارند.»
اما وزیر خارجه قطر که کشورش برای تامین صلح در افغانستان به تلاش‌های خود افزایش خواهد داد.

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала