مقصرافزایش اقدامات تروریستی در ترکیه کیست؟

© AP Photo / Francois Moriاردوغان رئیس جمهور ترکیه
اردوغان رئیس جمهور ترکیه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رهبر حزب «جمهوری‌خواه خلق» در نشست پارلمانی این حزب، دولت ترکیه را مقصر اصلی افزایش اقدامات تروریستی در این کشور دانست و خواستار استعفای دولت شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم در استانبول، «قلیچدار اوغلو» از ناتوانی دولت ترکیه در پیشگیری از حملات تروریستی و بی‌مسئولیتی آن انتقاد کرد و گفت: « ترکیه چگونه به این حال و روز افتاده است؟ مقصر اصلی حوادث تلخ تروریستی ترکیه چه کسانی هستند؟ هیچ مقام مسئولی در این کشور زیر بار اشتباهات خود نمی‌رود. مگر ترکیه وزیر ندارد. مگر این کشور رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ندارد. نخست‌وزیر می‌آید و می‌گوید این‌گونه حملات افزایش هم خواهد یافت. وی حتی نمی‌گوید از این حملات پیشگیری خواهد کرد. از مردمی که به حزب حاکم عدالت و توسعه را داده‌اند، می‌پرسم که به وجدان خود رجوع کنید. از شنیدن خبرهای تلخ در ترکیه خسته نشده‌اید؟ برای پدرانی که هر روز خبر کشته شدن جوانان خود را می‌شوند ناراحت نمی‌شوید؟»
وی افزود: «ترکیه به کشوری تبدیل شده است که با وجود رئیس‌جمهور، نخست ‌وزیر و وزرا، به درستی اداره نمی‌ شود. با یک دولت ناتوان مواجه هستیم. ترکیه دولتی دارد که نه تنها توانایی مبارزه با سازمان‌های تروریستی را ندارد بلکه در گذشته مشوق و حامی اصلی آنان بود. دولت ترکیه با برخی از گروه‌های تروریستی ارتباط ایدئولوژیکی برقرار کرده و برای آنان در سوریه با کامیون اسلحه ارسال کرده است و اکنون این گروه‌های تروریستی بلای جان ترکیه شده است».
قلیچدار اوغلو اظهار داشت: «ما بارها به دولت ترکیه گفته‌ ایم در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نکنید، اما اردوغان در سخنرانی‌های خود صراحتاً اعلام می‌کند با النصره در تماس هستیم و تا سرنگونی بشار اسد از گروه‌های معارض سوری حمایت می‌کنیم.»
وی سیاست‌های غلط اردوغان و حزب عدالت و توسعه را یکی از دلایل وضعیت فعلی ترکیه دانست و گفت: «دولت ترکیه این کشور را تسلیم تروریست‌ها کرده است و سپس خود را کنار کشیده و قدرت‌های جهانی را مقصر این فاجعه جلوه می‌دهند. دولت ترکیه باید مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرد و به خاطر اشتباهاتش استعفا کند و بپذیرد که توانایی اداره این کشور را ندارد، بپذیرید که توان پیشگیری از حملات تروریستی را ندارد.»

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала