سیاست های ضد پاکستانی دولت هند اتحادیه«سارک»را به چالش کشیده است

© AFP 2023 / NARENDRA SHRESTHA / POOL سیاست های ضد پاکستانی دولت هند اتحادیه«سارک»را به چالش کشیده است
سیاست های ضد پاکستانی دولت هند اتحادیه«سارک»را به چالش کشیده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
روزنامه پاکستانی اعلام کرد که اتاق فکرهای آمریکا و هند گفته‌اند که سیاست پاکستان ستیزی هند، کشورهای عضو اتحادیه همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا موسوم به سارک را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش سپوتنیک، دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «دیلی اوصاف»گزارش میدهد، هند برای منزوی کردن پاکستان از «اتحادیه همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا موسوم به «سارک» استفاده کرده که این اقدام ضررهای جبران ناپذیری را به کشورهای عضو این اتحادیه وارد کرده است.

به نوشته این روزنامه، اتاق فکر آمریکا و هند نیز اعلام کرده است که تا منازعات هند و پاکستان حل نشود منطقه رنگ ثبات و آرامش را نخواهد دید.

«مایکل کوگلمن» مسئول بخش پژوهش آسیای جنوبی و افغانستان «وودرو ویلسون» واشنگتن گفت: هند برای منزوی کردن پاکستان سیاست غلط استفاده از «سارک» را برگزید و همین باعث شد تا کشورهای عضو این اتحادیه با چالش‌های امنیتی جدی مواجه شوند.

وی افزود: حتی در کنفرانس «قلب آسیا» که به میزبانی هند و با هدف بررسی اوضاع امنیتی افغانستان برگزار شده بود بسیاری از کشورها شرکت کرده بودند ولی برخورد نامناسب هند با پاکستان سبب شد تا ارتباط دو کشور آشفته‌تر شود.

در همین رابطه روزنامه هندی «می دی هندو» نوشت که بازدهی سیاست فشار دیپلماتیک بر پاکستان، بسیار کم اثر و زودگذر خواهدبود و اگر هند می‌خواهد واقعا اوضاع افغانستان را بهبود ببخشد ابتدا باید مشکلاتش با پاکستان را حل وفصل نماید.

پس از کشته شدن 18 نظامی هند در نزدیکی مرز این کشور با پاکستان، دولت هند پاکستان را عامل و مقصر این حمله دانست.

«مودی» نخست وزیر هند اعلام کرد که بزودی سیاستی در پیش خواهد گرفت که پاکستان در سطح جهانی منزوی می‌شود.

 

پاکستان نیز با رد هر گونه دخالت در این حمله، با همکاری کشورهای دوست خود قطعنامه‌ای علیه هند را در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رساند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала