با امواج رادیویی وای فای با سرعت 34 گیگابیت نزدیک شما خواهد بود!

© Sputnik / Aleksandr Utkin /  مراجعه به بانک تصاویر One of the rooms at the library-reading hall named after I. Turgenev
One of the rooms at the library-reading hall named after I. Turgenev - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سرعت وای‌فای امروزی اگرچه به مرز چند گیگابیت رسیده است ولی هنوز پاسخگوی نیازهای کاربران نیست.

به گزارش  اسپوتنیک به نقل از آی تابناک:تحقیقات جدید روی شبکه‌های بی‌سیم نشان می‌دهد با بردن امواج رادیویی در طیف‌های تتراهرتز(به عنوان نمونه 300 گیگاهرتز) می‌توان سرعت وای‌فای را ده برابر کرد و به مرز 34 گیگابیت بر ثانیه رساند که یک سرعت رویایی و افسانه‌ای خواهد بود. 
در حال حاضر، روترها و شبکه‌های بی‌سیم وای‌فای از فرکانس‌های 24 و 5 گیگاهرتز استفاده می‌کنند. با هل دادن وای‌فای به درون طیف‌های تتراهرتز می‌توان پهنای‌باند بسیار بیشتری برای انتقال اطلاعات فراهم کرد. فناوری این کار آماده است ولی به نظر می‌رسد هزینه‌های زیادی برای کاربران نهایی در پی داشته باشد. 
موسسه فناوری توکیو توانسته است وای‌فای 34 گیگابیتی را در عمل آزمایش کند و برخی دیگر از گروه‌های تحقیقاتی توانستند حتا وای‌فای 100 گیگابیتی و بیشتر نیز در عمل پیاده‌سازی کنند. اما فناوری و مکانیزم افزایش سرعت وای فای موسسه فناوری توکیو به واقعیت نزدیک‌تر و عملیاتی‌تر است. این موسسه توانسته امواج رادیویی را در فرکانس 500گیگاهرتز منتقل کند. 
نوتو اوشیمو، یکی از محققان موسسه فناوری توکیو درباره فناوری جدید وای‌فای می‌گوید:- "کارایی دستگاه همانند دستگاه‌های برد کوتاه KIOSK است، که برای دانلود استفاده می‌شود. با این دستگاه‌ها می‌توان ارتباطات بی‌سیم در فاصله ده متری را برقرار کرد". در وای‌فای 100 گیگابیتی مسیر انتقال اطلاعات به یک متر هم نرسیده است و در حد چند سانتی‌متر بوده است ولی وای‌فای 34 گیگابیتی برای فاصله ده متر بسیار عالی و کاربردی است. در عمل می‌توان از این فناوری برای جاهای مختلف استفاده کرد و کاربران وای‌فای خانگی مشتری پروپاقرص آن هستند. 
خبر خوش دیگر این است، که رسیدن به مرز 34 گیگابیت روی وای‌فای تتراهرتزی در شرایط عادی رخ داده است که شامل نویز و امواج وای‌فای مزاحم و دیگر پارامترهای محیطی تاثیرگذار است. در حالت بهبوددهنده می‌توان سرعت‌های بالاتری را مشاهده کرد. به همین دلیل، به نظر می‌رسد وای‌فای 34 گیگابیتی به واقعیت نزدیک‌تر است. 
امیدواریم که این فناوری وای‌فای به‌زودی در روترهای معمولی و استاندارد جدید 802.11 نمایان شود و به درون خانه‌ها راه یابد. نوتو اوشیمو در گام بعدی وعده وای‌فای یک ترابیت در ثانیه را داده است!

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала