پادشاه مراکش خود را امیرالمومنین نامید

© AFP 2023 / ALAIN JOCARDMorocco's King Mohammed VI
Morocco's King Mohammed VI - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
پادشاه مراکش در واکنش به شایعات مطرح شده درخصوص پروژه‌هایی که این کشور در ماداگاسکار کلید زده، خود را "امیرالمومنین" خواند و گفت: حضور مراکش در قاره آفریقا برای برخی خوشایند نیست.

به گزارش  اسپوتنیک به نقل از ایسنا، روزنامه رای الیوم می نویسد، محمد ششم پادشاه مراکش در حاشیه سفر رسمی‌اش به شهر آنتاناناریوو، پایتخت کشور ماداگاسکار اظهار داشت: می‌دانم که حضور مراکش در قاره سیاه و به شکل خاص سفر کنونی‌ام برای برخی خوشایند نیست اما همه می‌دانند که ما منتظر اعلام بازگشت رباط به اتحادیه آفریقا جهت کار و سرمایه‌گذاری در این قاره نمی‌مانیم.

محمد ششم در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود از سال 2005 گفت: سفرهای اخیرم به برخی کشورهای افریقایی و پروژه‌هایی که در این کشورها کلید زدیم، در راستای به اشتراک‌گذاری تجربیات بودند. ما به دنبال این هستیم که بدون هیچ‌گونه حس برتری و خودبزرگ‌بینی و یا حس استعماری تجربیات خود با دیگران تقسیم کنیم.

پادشاه مراکش افزود: همه کشورهای چه دوستان قدیمی و چه جدید به ویژه در شرق افریقا همگی در مورد حمایت از عضویت مجدد مراکش در اتحادیه آفریقا اتفاق نظر دارند.

وی  در ادامه ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند نمونه‌ای از همکاری‌های قوی و همبستگی میان برخی کشورهای افریقایی را ایجاد کند.

پادشاه مراکش در ادامه این مصاحبه برخی شایعات مبنی بر اینکه پروژه‌هایی که در ماداگاسکار آغاز شده تنها به نفع مسلمانان است را تکذیب کرد و گفت: این شایعات بی‌اساس بوده و پروژه‌های مذکور طبیعتا برای همه ساکنان ماداگاسکار است.

وی در ادامه تاکید کرد: پادشاه مراکش امیرالمومنین است، مومنان به تمامی ادیان، و مراکش هرگز کمپین تبلیغاتی به راه نینداخته و در راستای تحمیل اسلام تلاش نمی‌کند.

محمد ششم تاکید کرد: اسلام در مراکش میانه‌رو و گشاده‌رو است.

پادشاه مراکش روز دوشنبه گذشته سفر خود به کشور ماداگاسکار را آغاز کرد.

وی در کاخ ریاست جمهوری در آنتاناناریوو با رئیس جمهور این کشور دیدار کرده و دو طرف 22 توافقنامه همکاری‌های دوجانبه به امضا رساندند.

مشخص نیست این سفر چند روز ادامه خواهد داشت.

محمد ششم در این سفر دو پروژه ساخت بیمارستان کودک و مادر و مرکز آموزش حرفه‌های حوزه گردشگری، ساخت و ساز و تاسیسات عمومی را آغاز کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала