کنفرانس علمی و تحقیقاتی در مورد افغانستان

© Sputnikکنفرانس علمی و تحقیقاتی در مورد افغانستان
کنفرانس علمی و تحقیقاتی در مورد افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هشتمین کنفرانس علمی - تحقیقاتی مشترک پوهنتون دوستی خلقها و اتحادیه سراسری افغانها تحت عنوان (وضعیت در افغانستان و ایجاد سیستم امنیتی در آسیای میانه)، به تاریخ 18 نومبر سال 2016 در یکی از تالار های فاکولته تاریخ و حقوق بین الدول پوهنتون دوستی خلقها دایر گردید.

در این کنفرانس عده ای از استادان پوهنتون دوستی خلقها، انستیتوت روابط بین المللی، انستیتوت شرق شناسی، صاحب نظارن مسایل سیاسی در امور بین المللی و افغانستان، محترم نجیب الله شینواری اتشه فرهنگی سفارت کبرای ج.ا. افغانستان در مسکو، محترم اختر محمد صافی رئیس گانگرس بین المللی مهاجرین افغان، عزیز الله انیس رئیس اتحادیه سراسری افغانهای مقیم در فدراسیون روسیه تعداد از اعضای شورای رهبری اتحادیه افغانها و عده ای از محصلین اشتراک ورزیده بودند.
در آغاز کنفرانس محترم دیکتریوف دینیس اندریویچ آمر دیپارتمنت تاریخ و حقوق بین الدول تشریف آوری مهمانان و اشتراک کندده گان را خیر مقدم گفته و روی اهمیت و نقش چنین کنفرانس ها صحبت نمودند، همچنان او از خدمات و سهم شایسته محترم نجیب الله شینواری اتشه فرهنگی سفارت کبرای ج.ا. افغانستان در مسکو که زمان دوره ماموریت شان به پایان رسیده است، به دیده قدر یاد آوری نموده و ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت های مزید برایشان در مورد اشتراک شان در کنفرانسهای علمی در آینده ابراز امیدواری نمودند.و از اتشه فرهنگی سفارت دعوت بعمل آوردند تا صحبت نمایند.
محترم نجیب الله شینواری در آغاز صحبت خویش از زحمات سازماندهندگان این کنفرانس به دیده قدر یاد آور گردیده و از رهبری فاکولته و دیپارتمنت تاریخ و حقوق بین الدول ابراز سپاس کردند. او تقدیر نامه های سفارت جمهوری اسلامی افغانستان رابه پاس سهم شایسته و فعال در تدویر کنفرانس های علمی در مورد افغانستان ، برای ذوات آتی در این فاکولته تفویض نمودند:
محترم پروفیسور څه ویک ولادیمیر اناتولیویچ رئیس فاکولته علوم انسانی و اجتماعی،محترم دیکتریوف دینیس اندریویچ امر دیپارتمنت تاریح و حقوق بین الدول، محترمه پروفیسورشپکوفسکیه مارینه اناتولیونا مسول امورات علمی محصلین در دیپارتمنت و محترمه پو نامارینکه لودمیله واسیلیونا معاون رئیس فاکولته علوم بشری واجتماعی در امور خارجی، که با اظهارخرسندی و ابراز سپاس از جانب آنها پذیرفته شد 
همچنان آتشه فرهنگی تحسین نامه سفارت کبرای ج.ا. افغانستان در مسکو عنوانی اتحادیه سراسری افغانهای مقیم در فدراسیون روسیه که همواره با همکاری منظم و موثر خویش در راستای برگزاری همه ساله کنفرانس ها با پوهنتون دوستی خلقها و همچنان تنظیم سایر برنامه های علمی و فرهنگی و تجلیل از مناسبت های ملی و مذهبی به محترم انجنیر عزیزالله انیس رئیس اتحادیه تفویض نمودند که با ابراز سپاس و قدر دانی از رهبری سفارت و شعبه فرهنگی ان پذیرفته شد. بعد ازختم این بخش، محترم نجیب الله شینواری طی صحبت موجز خویش در مورد وضعیت کنونی در افغانستان چگونگی مناسبات بین حکومت ها و ملتهای افغانستان و روسیه و همچنان اهمیت کمک های اقتصادی روسیه در گذشته و مقطع زمان کنونی و ضرورت نقش فعال دولت روسیه در حل معضلات کنونی افغانستان به حاضرین در کنفرانس معلومات ارایه داشته و به سوالات مطرح شده پاسخ گفتند.
درکار کنفرانس دانشمندان افغان و روسیطی مقالات و صحبت های جداگانه ابعاد مختلف روابط افغان — روسیه — توام با وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فزهنگی امروز و به خصوص بعد از قدرت رسیدن تیم جمهوری خواهان در امریکا و همچنان نقش دولت های همسایه به ویژه کشور های عضو سازمان شانگهای در پروسه تامین امنیت افغانستان و تاثیرات بالای سیستم امنیتی آسیای میانه را از دیدگاه های مختلف به تحلیل و بررسی گرفته و نظریات مشخص شانرا ارایه نمودند.
باید گفت که در قسمت اخیر برنامه کنفرانس کتاب تحت عنوان (یاد داشتها و خاطرات) دکتور علوم تاریخ پروفیسور سلینکین میخاییل فیلا نتوویچ که مدت زمانی در افغانستان ماموریت داشتند و فعلآ در قید حیات نیستند ار جانب پسرش سلینکین میخایل میخالوویچ استاد انستیتوت شرق شناسی اکادمی علوم روسیه معرفی و برای اشتراک کننده گان در کنفرانس توزیع گردید.
 قابل یاد آوری است که مجموع مقالات و مضامین تحقیقی و علمی کنفرانس در کتابی تحت عنوان (وضعیت در افغانستان و ایجاد سیستم امنیتی در آسیای میانه)عنقریب چاپ و بدسترس علاقمندان و مشترکین کنفرانس قرارداده خواهد شد    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала