زیره بدخشان و زعفران هرات لقب «GI» را کسب می کنند

© Flickr / JohnSaffron
Saffron - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
سمینار چهار روزه منطقوی در مورد ترویج نشانه های جغرافیوی (Geographical Indications) به هدف حفظ محل تولید، کیفیت و معیاری سازی محصول ناب یک کشور در شهروینتاین کشور لاوس برگزار گردید و قرار است زعفران هرات و زیره بدخشان لقب GI را کسب کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری آوا ، بیشتر از ده کشور منطقوی و اروپایی به شمول افغانستان در سمینار مذکور اشتراک دارند. دراین سمینار و نمایشگاه محصولاتی چون زعفران هرات و زیره بدخشان را که قرار است لقب GI را کسب کند به نمایش گذاشته اند.

افغانستان تلاش دارد تا نشانه های جغرافیوی یا GI را در کشور ترویج دهد و از آن طریق نه تنها عواید دهقانان را بلند ببرد بلکه در صادرات محصولات زراعتی نیز روند افزایشی بیاورد.

ولایات مختلف افغانستان سرشار از محصولات گوناگون است، که می تواند تولید آن مسمی به نام همان ولایت گردد و به این ترتیب هیچ کشور و یا کمپنی دیگر نمی تواند از نام و مشخصات محصول آن ولایت و کشور استفاده نماید. بگونه مثال زمانی که زعفران هرات، زیره بدخشان یا انار قندهار لقب GI را کسب کند، هیچ کشور دیگر نمی تواند محصول را بنام کشور خود بفروش برساند.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تلاش دارد تا با هماهنگی نزدیک وزارت تجارت بالای نشانه های جغرافیوی (GI) محصولات زراعتی کار کند و منشاء، کیفیت و استندرد محصولات ناب افغانستان را حفظ کند.

این فعالیت درحالی صورت می گیرد که بیشترین محصولات افغانستان به نام های کشورهای همسایه صادر شده و نفع مادی و معنوی محصولات زراعتی افغانستان به کشورهای همسایه از جمله پاکستان می رسد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала