باهوش ترین دانشجویان مربوط کدام کشورها است؟

© Fotolia / GrimaldelloСтудент готовится к экзамену
Студент готовится к экзамену - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
گزارش جدید سازمان توسعه همکاریهای اقتصادی به نمایش رده‌بندی عملکرد دانشجویان در کشورهای مختلف جهان پرداخته که با تصورات اولیه کنونی از دانشگاههای اروپایی و امریکایی همخوانی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا به استناد از ایندیپندنت، سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی(OECD) آزمونی برای مقایسه توانایی‌های فارغ‌التحصیلان 35 کشور عضو خود انجام داده و نتایج آن نشان از این دارد که جاپان باهوش‌ترین دانشجویان را در جهان داراست.
با توجه به اینکه برترین دانشگاه‌های جهان مثل هاروارد، موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، استنفورد، آکسفورد، کمبریج و کالج دانشگاهی لندن در انگلیس و امریکا هستند، انتظار این است که دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها در این کشورها هم بهتر از بقیه باشند. اما در آزمون مهارت‌های خواندن و نوشتن سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی، موفق‌ترین‌ها از جاپان و فنلاند و هالند بودند.
10 کشور اول این رده‌بندی به شرح زیر است:
1. جاپان
2. فنلاند
3. هالند
4. استرالیا
5. ناروی
6. بلجیم
7. زلاند نو
8. انگلستان
9. امریکا
10. جمهوری چک
آندریاس شلیچر، مدیر آموزشی سازمان توسعه همکاریهای اقتصادی اظهار کرد: نتایج نشان می‌دهد که سطوح توانایی می‌تواند در میان مردم با شرایط مشابه، بسیار متغیر باشد. این سطوح ممکن است دارای درجات مختلفی باشند، اما تفاوت‌های عمده‌ای در کیفیت آموزش عالی وجود دارد.
وی افزود: زمانی که پای مهارت‌های سوادآموزی پیشرفته به میان می‌آید، یک مدرک لیسه در جاپان ، فنلاند و هالند از یک مدرک عالی در ایتالیا، اسپانیا و یونان بهتر خواهد بود.
دانشگاه‌های کشورهای بالای این فهرست معمولا در رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان جایی ندارند. اما بر مبنای گزارش این سازمان جوانانی که از دانشگاه‌های ناروی و استرالیا فارغ‌التحصیل می‌شوند، تواناتر از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های مشهور امریکا هستند. 
دلیل تفاوت میان رده‌بندی دانشگاهی و نتایج این آزمون می‌تواند این باشد که اگرچه رده‌بندی دانشگاهی به سنجش شهرت و نسبت خروجی پژوهش کارکنان می‌پردازد اماتوانایی دانش‌آموختگان آن‌ها در این بین مقایسه نمی‌شود.
در آخرین رتبه‌بندی دانشگاههای جهان به گفته شرکت بریتانیایی QS، از 100 دانشگاه اول 32 تا امریکایی‌اند و تنها یکی از نیوزیلند است. اما دست کم در آزمون OECD، دانش‌آموختگان دانشگاه‌های نیوزیلند بهتر از هم‌قطاران‌شان در دانشگاه‌های امریکا نتیجه گرفته‌اند.
10 دانشگاه برتر جهان از دید QS در سال 2016
1. موسسه فناوری ماساچوست (MIT)
2. استنفورد
3. هاروارد
4. کمبریج
5. مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech)
6. آکسفورد
7. کالج دانشگاهی لندن 
8. ای.تی.اچ زوریخ
9. امپریال کالج لندن
10. شیکاگو

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала