همکار «شکسپیر» پیدا شد

© Sputnik / Alexandr SmotrovЕдинственный известный на сегодняшний день прижизненный портрет Шекспира
Единственный известный на сегодняшний день прижизненный портрет Шекспира - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
محققان اعلام کردند که «کریستوفر مارلو» فردی بوده که در نگارش برخی از نمایشنامه‌های «ویلیام شکسیپر»، او را یاری کرده است.

ایسنا به نقل از گاردین می نویسد:گروهی 23 نفره از محققان و اساتید دانشگاه، پس از بررسی‌های طولانی‌مدت مدعی شدند بخش‌هایی از نمایشنامه «هنری ششم» با همکاری «ویلیام شکسپیر» و «کریستوفر مارلو» به نگارش درآمده است.

پیش از این برخی تصور می‌کردند «مارلو» همان «شکسپیر» است اما این پژوهشگران چنین فرضیه‌ای را به طور کامل رد کرده‌اند. این گروه 23 نفره پس از بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند که «شکسپیر» بیش از آنچه تاکنون تصور می‌شد، با دیگر نمایشنامه‌نویسان همکاری داشته است.

قسمت‌های اول،‌ دوم و سوم «هنری ششم»، یکی از نمونه‌های دست داشتن دیگر نویسندگان در نگارش‌ آثار ماندگار «شکسپیر» است. نظریه همکاری «مارلو» با نویسنده «مکبث» و «هملت»، از قرن هجدهم مطرح شده و این تحقیق اولین پژوهش رسمی در این زمینه است که نتیجه آن به قطعیت به چاپ رسیده است.

محققانی از پنج کشور مختلف از جمله امریکا و انگلیس در این پروژه همکاری داشتند. پیش از این تصور می‌شد که «شکسپیر» خود به تنهایی همه نمایشنامه‌هایش را نوشته اما نشانه‌ها حاکی از ردپای هشت نویسنده دیگر در آثار او بود.

نخستین ‌بار در سال 1986 اعلام شد که 39 نمایشنامه «شکسپیر»‌ با کمک افراد دیگر به نگارش درآمده اما در سال جاری میلادی مشخص شد، 44 نمایشنامه یعنی حدود دوپنجم آثار این نویسنده بزرگ، به صورت مشترک نوشته شده‌اند.

آنچه در تاریخ آمده،‌ نمایانگر رقابت کاری «شکسپیر» و «مارلو» است اما به نظر می‌رسد رقبا هم گاهی با هم همکاری می‌کنند. «توماس کید» یکی دیگر از همعصران «شکسپیر» است که گمان می‌رود در نگارش برخی از نمایشنامه‌ها، او را همراهی کرده است.

ویلیام شکسپیر متولد سال 1564 بود. نخستین آثار منسوب به او از سال 1592 به دست آمده‌اند. «شکسپیر» در طول عمر خود 38 نمایشنامه در ژانرهای کمدی، تراژدی، تاریخی و… به نگارش درآورد که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به «مکبث»، «هملت»، «رویای نیمه‌شب تابستان»، «هنری پنجم»، «طوفان»، «شب دوازدهم» و «اتللو» اشاره کرد.

کلماتی همچون ترور (Assassination) ، اعتیاد  (Addiction)، بخشنده(Generous)  و اتاق‌ خواب (Bedroom)  در زبان انگلیسی برای نخستین ‌بار در آثار این نویسنده دیده شد. «شکسپیر» غیر از نویسندگی، در آثار نمایشی هم بازیگری می‌کرد و در سالن تئاتر «گلوب» سهامدار بود. او 23 اپریل سال 1616 در سن 52 سالگی درگذشت.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала