در نخستین مناظره کلینتون و ترامپ چه گفتند؟

© REUTERS / Brian SnyderКандидаты в президенты Дональд Трамп и Хиллари Клинтон в дебатах в Нью-Йорке
Кандидаты в президенты Дональд Трамп  и Хиллари Клинтон в дебатах в Нью-Йорке - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخستین مناظره از مناظره های سه گانه دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نامزدهای ریاست جمهوری امریکا در دانشگاه هافسترا برگزار شد.

به گزارش عصرایران به نقل از ایرنا، نخستین مناظره نامزدهای دمکرات و جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری امریکا حول سه محور اساسی سیاست، اقتصاد و امنیت به مدت 90 دقیقه در دانشگاه هافسترا ایالت نیویورک دوشنبه شب به وقت امریکا برگزار شد.

این مناظره 90 دقیقه ای از شش بخش 15 دقیقه ای تشکیل شده و پرسش ها پیرامون جهت گیری امریکا، دستیابی به موفقیت و تامین امنیت امریکاست.

30 دقیقه به بحث در مورد هر یک از موضوع های مناظره اختصاص خواهد داشت. گرداننده مناظره هر بخش 15 دقیقه ای را با یک پرسش آغاز کرده و هر نامزد دو دقیقه فرصت پاسخگویی دارد. نامزدها می توانند در مورد پاسخ رقیب خود نیز اظهار نظر کنند. گرداننده مناظره می تواند از فرصت باقیمانده برای طرح سوال های دیگر استفاده نماید.

گرداننده مناظره، لستر هولت 57 ساله و مجری اخبار شبانگاهی شبکه خبری NBC (پربیننده ترین برنامه خبری امریکا) است.

انتخابات ریاست جمهوری اآمریکا هشتم نوامبر امسال برگزار خواهد شد.

**هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات ریاست جمهوری 2016 امریکا در نخستین بخش از این مناظره گفت، بر اقتصادی که برای همه امریکایی ها کار کند و نه برای طبقه بالا، تلاش خواهد کرد.

در نخستین بخش از مناظره ریاست جمهوری، کلینتون و ترامپ نقطه نظرات خود را درمورد شکوفایی اقتصادی درامریکا مطرح کردند. 

هیلاری کلینتون سرمایه گذاری در آینده و در امور زیربنایی، بخش های فن آوری، و اقتصادهای کوچک، انرژی پاک را از موارد کاری خود برشمرد.

وی همچنین بر پرداخت حقوق برابر زنان اشاره کرد و گفت که طبقه ثروتمند باید هزینه کمک ها همچون در بخش آموزش را پرداخت کنند.

** دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه نیز در مورد برنامه های خود برای پیشرفت امریکا گفت که مشاغل از کشور خارج می شوند و کشورهای دیگر ارزش پول خود را کاهش می دهند. باید جلوی این موضوع را گرفت و جلوی فرار شرکت ها از امریکا را گرفت. 

کاهش مالیات ها برای تولید مشاغل و بازگشت شرکت ها و مذاکره مجدد بر سر قراردادهای تجاری از پیشنهادهای او برای بهبود اوضاع اقتصادی بود.

وی در ادامه مناظره، مکزیک را به عنوان جاذب مشاغل امریکا ذکر کرد و به کلینتون خاطرنشان کرد که در 30 سال گذشت کاری انجام نداده اند. وی اعمال مالیات بر کالاهای امریکایی خارج از این کشور را راهی دیگر برای جلوگیری از این وضعیت دانست.

نامزد حزب جمهوریخواه سیاست های انرژی امریکا را ناموفق دانست و موجب بیکاری بسیاری دانست و دولت اوباما را باعث افرایش دیون آمریکا دانست.

علاوه بر این، ترامپ امضای نفتا را توسط بیل کلینتون و موافقت هیلاری کلینتون با تی تی پی را نشانه دروغگویی کلینتون دانست.

وی با قطع مکرر صحبت های کلینتون، وی را بدون برنامه دانست و سیاستهای کلینتون را موجب افزایش مقررات دست و پاگیر دانست که موجب لطمه به شرکت ها می شود. وی برنامه خود را در زمینه کاهش مالیاتها و مقررات دست و پاگیر اعلام کرد و بر تفاوت دیدگاههای خود با هیلاری کلینتون تاکید کرد.

**کلینتون طرح ترامپ مبنی بر کاهش مالیات برای بهبود وضعیت اقتصادی امریکا را مورد انتقاد قرار داد. 

وی گفت طرح شکوفایی اقتصادی وی منجر به بوجود آمدن 10 میلیون شغل در امریکا خواهد شد درحالیکه طرح کاهش مالیاتی ترامپ منجر به از دست رفتن سه میلیون و پانصد هزار فرصت شغلی خواهد شد.

نامزد حزب دموکرات گفت افزایش شغل و درآمد همچنین برای امنیت ملی امریکا نیز خوب خواهد بود.

**ترامپ نیز در پاسخ با تشریح برنامه های مالیاتی خود گفت که مالیاتهای مشاغل آنچنان زیاد است که موجب فرار آنها از امریکا برای حفظ سرمایه خود می شود. وی گفت که می توان با رهبری صحیح 2.5 تریلیون دلار را به امریکا بازگرداند.

وی کلینتون را از زمره سیاستمدارانی دانست که فقط حرف زده و عمل نمی کنند. وی اقتصاد و بورس امریکا را دچار حباب دانست و عملکرد نظام مالی امریکا را سیاسی خواند. وی در مورد انتشار اظهارنامه مالیاتی خود با رد این که تحفظی در مورد انتشار آن دارد گفت که 800 میلیارد دالر تراز منفی تجاری امریکا با شرکای خارجی خود است.

نامزد حزب جمهوریخواه وعده داد که پیش از پایان حسابرسی اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کند به شرط آنکه هیلاری کلینتون ایمیل های پاک شده خود را منتشر کند.

وی سرورهای شخصی ایمیل کلینتون را اقدامی فراتر از اشتباه دانست.

ترامپ تاکید کرد که کسب وکار وی از اوضاع مناسبی برخوردار است و با تشریح اوضاع نامناسب زیرساخت های آمریکا و مقایسه آنها با کشورهای جهان سوم گفت که با 6 تریلیون دالری که خرج خاورمیانه شد می توانستند امریکا را نوسازی کنند و کلینتون و سیاسیتمداران مانند او را عامل این وضعیت دانست.

** هیلاری کلینتون پنهان کاری برگه مالیاتی ترامپ را به چالش کشاند

کلینتون در بخشی از این مناظره این پرسش را مطرح کرد که به چه دلیلی تاکنون دونالد ترامپ برگه مالیاتی خود را ارائه نکرده است.

وی گفت: شاید به چند دلیل وی این کار را نمی کند، شاید به این دلیل که وی آنطوری که می گوید ثروتمند نیست، آنطوری که وی می گوید کمک (به بنیادهای خیریه) نکرده است و یااینکه تجارت وی آنطوری که وی می گوید نیست.

ترامپ بارها دراین مناظره از دادن پاسخ به این پرسش که مردم امریکا این حق را دارند که از پرداخت های مالیاتی وی آگاه شوند طفره رفت و گفت که تا هیلاری کلینتون 33هزار ایمیل پاک شده خود را ارائه نکند وی نیز برگه مالیاتی خود را ارائه نمی کند.

هیلاری کلینتون در پاسخ به این انتقاد گفت: ترامپ بار دیگر فرافکنی کرده و موضوع را تغییر داد.

نامزد حزب دموکرات گفت شاید دلایل وحشتناک تر دیگری در این پنهان کاری وجود دارد و آنها را پنهان می کند.

هیلاری کلینتون درمورد ماجرای ایمیل ها دردوران تصدی وزارت خارجه امریکا دراین مناظره به صراحت گفت: من مرتکب اشتباه شده ام و مسئولیت خود را دراین رابطه می پذیریم.

** ترامپ: چهارهزارنفر در شیکاگو با سلاح کشته شده اند، دربرخی مناطق امریکا خشونت وحشتناکی حاکم است

در مورد اختلاف های نژادی، ترامپ کلینتون را متهم کرد که تمایلی به کاربرد نظم و قانون در امریکا ندارد. وی وجود نظم و قانون را لازم دانست و حمایت های انتخاباتی پولیس و نیروهای انتظامی از خود را دلیلی بر موجه بودن برنامه های خود دانست.

وی تاکید کرد که در برخی مناطق آمریکا خشونت وحشتناکی حاکم است و مانند کشورهای جنگ زده شده اند. وی گفت که در دوران اوباما 4 هزار نفر در شیکاگو کشته شدند و باید سلاح را از تبهکاران و مهاجران غیرقانونی گرفت.

وی خواستار افزایش نیروهای انتظامی شد و لزوم برقراری روابط حسنه میان پولیس و مردم را نقطه مشترک سیاستهای خود و کلینتون اعلام کرد.

نامزد حزب جمهوریخواه موافقت خود و برخی از جمهوریخواهان را با اعمال مقررات سختگیرانه علیه کسانی که در فهرست پرواز ممنوع هستند و قصد خریداری و حمل سلاح دارند اعلام کرد. وی با به خاطرآوردن 'توهین' هیلاری کلینتون به جوانان سیاهپوست گفت؛ سیاهپوستان امریکا بازیچه سیاستمداران هستند و پس از انتخابات فراموش می شوند و از این موضوع بسیار ناراحت هستند.

ترامپ در مورد اینکه به تازگی و بالاخره باراک اوباما را متولد امریکا دانست گفت که مشاور و محرم کلینتون در سال 2008 که کلینتون با اوباما رقابت می کرد بانی این ادعا بود. ترامپ گفت که با تلاشهای او بود که اوباما برگه تولد خود را منتشر کرد.

وی مدعی شد که تواسنته روابط خوبی با سیاهپوستان در مدت اندک برقرار کند.

ترامپ کلینتون را متهم کرد که برخلاف حمایت اکنون از اوباما روابط حسنه ای در سالیان انتخابات 2008 با اوباما نداشته و قصد تخریب اوباما را داشته است.

وی با ذکر مثالی از کسب و کار خود در فلوریدا گفت که در ارتباط با نژادها و ادیان مختلف تبعیض قائل نشده است.

**هیلاری کلینتون بر جلب اعتماد جامعه با پولیس تاکید ورزید

مجری برنامه در بخش دیگری از این مناظره به وضعیت اجتماعی و وجود نژادپرستی در این کشور اشاره و در زمینه تیراندازی نیروهای پلیس به سوی سیاهپوستان سوال کرد.

هیلاری کلینتون درمورد مساله نژادپرستی در امریکا، آنرا یکی از چالش های مهم به جامانده دراین کشور عنوان کرد که در مدارس و اماکن عمومی باید تصمیم های جدی گرفته شود.

وی به دوحادثه تیراندازی شارلوت و 'تولسا' امریکا که دو فرد غیر مسلح سیاه پوست به دست نیروهای پولیس امریکا کشته شدند اشاره کرد و ابراز تاسف کرد.

هیلاری گفت که باید اعتماد بین جامعه و پولیس را باردیگر جلب کنیم.

وی افزود: باید نیروهای پولیس به خوبی آموزش داده شده وبهترین تکنیک ها به آنها داده شود تا بدانند استفاده از 'زور' تنها زمانی که لازم است باید به کار برده شود و همه باید به قانون احترام بگذارند.

نامزده حزب دموکرات گفت: باید اسلحه از دست آنهایی که نباید سلاح در اختیار داشته باشند، گرفته شود.

** هیلاری ترامپ را به اقدامات نژادپرستانه متهم کرد

نامزد حزب دموکرات درانتخابات ریاست جمهوری امریکا دربخش دیگری از این مناظره گفت که ترامپ سابقه طولانی در زمینه اقدامات نژادپرستانه داشته است.

هیلاری کلینتون گفت که ترامپ در سال 1973 میلادی از سوی دادگاه به دلیل اجاره ندادن ملک و آپارتمان به شهروندان سیاهپوست امریکایی محکوم شد که این محکومیت ها تنها یک بار نبوده است.

وی گفت که ترامپ سابقه طولانی در اقدامات و تمایلات نژادپرستانه داشته است و تاکیدهای مدام ترامپ براینکه نخستین رئیس جمهوری سیاه پوست امریکا متولد امریکا نبوده است، اوباما را رنجانده و باعث ناراحتی او (اوباما) شده است.

هیلاری به ترامپ گفت: بله! من خود را برای این مناظره آماده کرده ام، چراکه من خود را برای ریاست جمهوری امریکا آماده کرده ام.

** کلیتنون هدف قرار دادن ابوبکر البغدادی را از الویت های برخورد با داعش دانست

هیلاری کلینتون در زمینه مقابله با داعش گفت که تنها بطور مستقیم به دنبال داعش (برای ازمیان برداشتن آنها) نباید بود.

وی گفت باید مانع دسترسی داعش به اینترنت برای انجام تبلیغات افراط گرایانه در امریکا و اروپا شد، باید حملات هوایی خود علیه داعش را تشدید کنیم و با یاری رساندن نظامی به شرکای عرب و کرد خود بپردازیم تا در عرض یک سال بتوانیم داعش را از عراق خارج کرده و آنها را در سوریه مسدود و نیز از سوریه خارج کنیم.

وی گفت باید به دنبال رهبران داعش بود همانند کاری که با اسامه بن لادن شد باید به دنبال ابوبکر البغدادی رهبر داعش بود.

** هیلاری کلینتون لفاظی های ترامپ را منجر به دور ساختن مسلمان از امریکا دانست

هیلاری کلینتون درمورد لفاظی های ترامپ گفت که این امر منجر به دور ساختن متحدان ما می شود.

نامزد حزب دموکرات درانتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت ما سال هاست که با ناتو یکی از قدیمی ترین متحدان خود در تاریخ کار کرده ایم و ترامپ با صحبت های خود باعث جدایی این اتحاد است.

وی گفت ما برای پوشش خلاء اطلاعات باید از نزدیک با متحدان خود کار کنیم و پس از ناتو ، با بسیاری از دوستان خود در منطقه خاورمیانه هستیم؛ همانطوری که می دانید بسیاری از آنها ملت های مسلمان هستند.

هیلاری گفت: دونالد ترامپ به مسلمانان در خارج و در داخل به جامعه مسلمانان امریکایی تعمدا توهین می کند، وقتی نیاز داریم که با کشورهای مسلمان همکاری کنیم، چراکه آنها درخط مقدم قرار دارند وآنها می توانند اطلاعاتی دراختیار ما قرار دهند که درهیچ جای دیگری نمی توانید آنها را بدست آورید، متاسفانه با لفاظی های ترامپ منجر به دور ساختن آنها می شویم.

**ترامپ: امنیت سایبری امریکا باید افزایش یابد

نامزد حزب جمهوریخواه در مورد امنیت سایبری با کلینتون موافق بود که باید امنیت سایبری امریکا افزایش یابد. 

دونالد ترامپ با اشاره به هک شدن رایانه های حزب دمکرات گمانه زنی کرد که شاید روسیه یا چین یا حتی یک فرد معمولی این اقدام را انجام داده باشند. وی اوباما را متهم کرد که در دوران او امنیت سایبری امریکا کاهش یافته و داعش از اینترنت سوء استفاده می کند. وی امنیت سایبری را از جمله مواردی دانست که باید بهبود یابد.

وی در زمینه برخورد با تروریسم گفت که کلینتون و اوباما با خارج ساختن زودهنگام نیروهای امریکایی و اعلام پیشاپیش آن موجب ایجاد خلاء قدرت در عراق شدند. 

ترامپ گفت که نفت عراق و لیبی اکنون در اختیار داعش قرار گرفته است در صورتیکه امریکا پس از حمله به عراق باید حداقل نفت را در اختیار می گرفت.

وی در ارتباط با توافق ایران گفت که تحریمها ایرانیها را خفه می کرد؛ توافقی که کلینتون پایه ریز آن بود نجاتشان داد. وی در مورد ناتو گفت که برخی از اعضای ناتو سهم خود را ادا نمی کنند و ناتو بر تروریسم توجه نداشت و با صحبتهای او بود که ناتو نیرویی را به مبارزه با تروریسم اختصاص داد. وی افزود باید ناتو در خاورمیانه با داعش مبارزه کند.

وی کلینتون را متهم کرد که در دوران وزارت او داعش محدود بود و اکنون به علت سیاستهای او و اوباما در منطقه گسترش یافته است. وی با رد ادعاهای گرداننده مناظره تاکید کرد که از ابتدا با جنگ عراق مخالف بود.

ترامپ موضوع تسلیحات هسته ای را مهم تر از گرم شدن جهانی آب و هوا دانست. وی گفت که ما از جاپان و کوریا دفاع می کنیم و آنها سهم خود را به درستی ادا نمی کنند که اگر اوضاع به این منوال باشد نمی توان از آنها دفاع کرد.

نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت که روسیه توانمندیهای نظامی خود را به روز کرده و امریکا در برخی موارد از مسکو عقب افتاده است. واشنگتن باید آماده باشد و چین و کوریای شمالی بسیار قدرتمند شده اند. در توافق ایران باید کوریای شمالی و یمن نیز گنجانده می شد. ابتدا اعلام شد که 400 میلیون دالر و بعداً مشخص شد که 1.7 میلیارد دالر باج به ایران برای آزادی گروگانها داده شد. توافق هسته ای با ایران موجب ناراحتی اسرائیل شده است.

وی افزود که اکنون شکست دادن داعش بسیار دشوارتر شده است. امریکا نمی تواند پولیس دنیا باشد.

ترامپ گفت که کلینتون بنیه لازم برای رهبری امریکا و انجام مذاکرات را ندارد. درست است که کلینتون تجربه دارد ولی تجربه او سوء است که نمونه آن توافق با ایران است.

وی گفت که کلینتون صدها میلیون دالر تبلیغات دروغ علیه او تهیه و پخش کرده و با 200 میلیون دالر که خرج آنها کرده در نظرسنجیها یا شانه به شانه اوست یا از کلینتون پیش افتاده است.

وی در پایان گفت که من می خواهم امریکا را دوباره سرافراز سازم و اگر کلینتون رئیس جمهور امریکا شود از او نیز پشتیبانی خواهد کرد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала