خانه های کابل به زودی با برق بند سروبی دوم روشن می شود

© Sputnik / V.Kiselev /  مراجعه به بانک تصاویر بند برق آبی نغلو
بند برق آبی نغلو - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزارت انرژی و آب به ارزش300 میلیون دالر، تفاهمنامه سرمایه گذاری روی سروبی دوم را با شرکت الکوزی گروپ به امضا می رساند.

به گزارش آوا، تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان جلسه شورای عالی اقتصادی شام امروز در ارگ برگزار شد، و در آن برنامه سرمایه گذاری روی سروبی دوم، برنامه تطبیق چراغ های کم مصرف در افغانستان و گزارش آزمایش گندم کشور ترکمنستان، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب، طرح سرمایه گذاری روی سروبی دوم را به جلسه ارائه کرد و گفت، که شرکت الکوزی گروپ آمادۀ سرمایه گذاری 300 میلیون دالری روی سروبی دوم می باشد که این سرمایه گذاری سبب تولید 180 میگاوات برق خواهد شد.

سپس انجنیر امان‌الله غالب معین وزارت انرژی و آب صحبت کرد و گفت، که علاقمندی سرمایه گذاری در افغانستان وجود دارد و کمپنی های زیادی خواهان سرمایه گذاری در کشور اند.

نماینده شرکت الکوزی گروپ گفت، که هدف ما از سرمایه گذاری، سهیم شدن در رشد و انکشاف کشور است و از همین لحاظ آماده سرمایه گذاری روی سروبی دوم به هزینه 300 میلیون دالر می باشیم.

در این جلسه سید سعادت منصور نادری وزیر شهر سازی و مسکن، عبدالستار مراد وزیر اقتصاد، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور، عبیدالله رامین وکیل ولسی جرگه و شیرباز کمین‌زاده رئیس اتحادیۀ صنعت‌کاران نیز صحبت کردند و ضمن استقبال از سرمایه گذاری مذکور، آن را در رشد و انکشاف سیستم برق رسانی در کشور مهم خواندند.

جلسه فیصله کرد تا وزارت انرژی و آب، تفاهمنامه مذکور را با شرکت الکوزی گروپ به امضا برساند.

سپس داکتر محمدهمایون قیومی مشاور رئیس جمهور در امور زیربناها، قوای بشری و تکنالوژی، پلان تطبیق برنامه چراغ های کم مصرف در افغانستان را به جلسه ارائه کرد.

وی گفت، که این پلان از سوی وزارت انرژی و آب و شرکت برشنا طرح گردیده است و از هر جهت مفید می باشد که با تطبیق آن در منازل مسکونی و ادارات دولتی، 120 میگاوات برق صرف جویی می گردد و بخصوص در زمستان از ضایعات برق جلوگیری می شود. قیومی همچنان گفت که این طرح از هر لحاظ برای محیط زیست نیز مفید است.

متعاقباً انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در این رابطه گفت که باید یک تناسب میان مصرف و تولید انرژی به وجود آید.

انجنیر امان‌الله غالب معین وزارت انرژی و آب، گفت که امکان تطبیق این پروژه موجود است و در تطبیق آن همکاری شاروالی کابل ضرورت است بخاطری که مقدار زیاد برق در چراغ های جاده ها به مصرف می رسد.

وی گفت، که کار توزیع و مدیریت مالی این پروسه مربوط شرکت برشنا می باشد و ضرورت به یک کمپاین آگاهی عامه داریم تا مردم از مزایایی این پروژه آگاهی حاصل کنند. انجنیز غالب گفت که عمر گروپ های متذکره 50 هزار ساعت است.

رئیس جمهور غنی در این زمینه گفت: در رابطه به اجرای این پروژه اجماع کامل وجود دارد، طرح در اصول تایید است و یک کمیته ایجاد گردد تا بازارهای مختلف بین المللی را بررسی کرده و بهترین تولید را تشخیص دهد.

وی گفت که در داوطلبی ها به سکتور خصوصی نیز سهم داده شود و اداره نورم و ستندر، معیارها را در این رابطه تعیین نماید.

رئیس جمهور گفت که پروگرام های آگاهی به مردم صورت گیرد و دوایر دولتی نیز چگونگی تطبیق این طرح را مورد بررسی قرار دهند.

در اخیر، گزارش آزمایش کیفیت گندم کشور ترکمنستان توسط اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری و همایون رسا وزیر تجارت و صنایع، به جلسه ارائه شد.

شورای عالی اقتصادی فیصله کرد که وزارت اقتصاد، اداره نورم و ستندرد و یک کمیته بین الوزارتی در این زمینه بررسی همه جانبه را انجام داده، گزارش جامع را تهیه و ارائه نمایند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала