حنیف اتمر: مذاکرات صلح با حزب اسلامی حکمتیار بدون همکاری شرکای بین‌المللی افغانستان به نتیجه نمی‌رسید

© Photo / دفتر مشاور امنیت ملیحنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان
حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
مشاور امنیت ملی افغانستان در مراسم امضای پیش‌نویس توافقنامه صلح با حزب اسلامی حکمتیار گفت که طالبان افغان نیز مانند این حزب به روند صلح بپیوندد. دولت کابل برای خروج نیروهای خارجی از این کشور تلاش می‌کند.

به گزارش تسنیم، «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان، در مراسم امضای پیش‌نویس توافقنامه صلح دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار گفت:
هیئت‌های نمایندگان دولت افغانستان، شورای عالی صلح این کشور و حزب اسلامی حکمتیار متن نهایی توافقنامه را برای امضای رهبران دولت و این حزب آماده کنند.
وی افزود: مرحله نهایی امضای توافقنامه صلح افغانستان نیز به زودی انجام خواهد شد.
اتمر با تأکید بر آسان نبودن روند مذاکرات صلح برای هیچ یک از طرف‌ها اظهار داشت: روند صلح با حزب اسلامی حکمتیار با تلاش بزرگان به نتیجه رسید.
مشاور امنیت ملی افغانستان بیان داشت که اشرف‌غنی رئیس‌جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در زمانی که مذاکرات صلح با مشکل روبرو می‌شدند، براساس تعهدشان به صلح، مشکلات این روند را برطرف می‌کردند.
وی تأکید کرد: مذاکرات صلح با حزب اسلامی حکمتیار بدون همکاری شرکای بین‌المللی افغانستان به نتیجه نمی‌رسید.
اتمر گفت که جنگ به افغانستان تحمیل شده است و شرکای بین‌المللی از جمله آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، سازمان ملل و اتحادیه اروپا در زمینه صلح در افغانستان همکاری کنند.
مشاور امنیت ملی افغانستان افزود: جامعه بین‌الملل از جمله این کشورها به روند مذاکرات صلح بین‌الافغانی متعهد شده‌اند.
وی در خصوص تعهدات دولت کابل و حزب اسلامی گفت: دو طرف مکلف به رعایت قانون اساسی هستند.
نماینده دولت کابل در مذاکرات صلح با حزب اسلامی حکمتیار اظهار داشت: دولت برای رفع تحریم‌ها علیه حزب اسلامی اقدام می‌کند و زمینه را برای مشارکت این حزب در نظام سیاسی افغانستان فراهم می‌کند.
اتمر ادامه داد: از سوی دیگر نیز حزب اسلامی حکمتیار متعهد به اعلام آتش‌بس فوری و دائمی، جلوگیری از تحرکات نظامی، منحل تشکیلات نظامی و عدم حمایت از گروه‌های تروریستی شده است.
وی تأکید کرد که به حزب اسلامی تعهد دادیم که تا در راستای خارج کردن نیروهای خارجی تلاش کنیم و پیگیری این مسئله از طریق صلح‌آمیز خواهد بود.
مشاور امنیت ملی افغانستان خطاب به گروه طالبان افغان نیز گفت که از جنگ دست بردارند و با رهایی از دست پاکستان و سازمان‌های تروریستی به روند صلح افغانستان بپیوندند. دولت کابل نیز برای خروج نیروهای خارجی تلاش می‌کند.
اتمر افزود: همانطور که با حزب اسلامی حکمتیار صلح کردیم، با طالبان افغان نیز صلح می‌کنیم اما مذاکره دولت کابل با این گروه باید در فضای سیاسی و مسئولانه صورت گیرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала