ادارات استخبارات نظامی پاکستان تروریسم پرور هستند

© REUTERS / Fayaz Azizادارات استخبارات نظامی پاکستان تروریسم پرور هستند
ادارات استخبارات نظامی پاکستان تروریسم پرور هستند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
یک عضو مجلس سنای پاکستان ضمن متهم کردن دولت‌های وابسته با ارتش و نهادهای اطلاعاتی این کشور به پرورش تروریسم تاکید کرد که ادامه مداخله این سازمان‌ها در افغانستان سبب تداوم حیات تروریسم گردیده است.

به گزارش تسنیم به نقل از «سپوژمی»، «عثمان خان کاکر» عضو مجلس سنای پاکستان، گفت: دولتهای وابسته به ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان تروریسم را پرورش داده‌اند و تا زمانی که سیاست داخلی و خارجی را دولت منتخب و پارلمان تعیین نکند و مداخله در افغانستان پایان نپذیرد، تروریسم نیز پایان نخواهد یافت.
وی افزود: دلیل بروز پدیده تروریسم تبعیض‌های قومی و مداخله مداوم ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان در سیاست این کشور است.
«محمود خان اچکزی» رهبر حزب ملی عوامی پختونخواه پاکستان نیز گفته بود که سیاست مبارزه با تروریسم و سیاست داخلی و خارجی پاکستان را باید پارلمان بجای ارتش تعیین کند.
کاکر ادامه داد: 60 هزار نفر قربانی تروریسم شده‌اند و میلیاردها دلار زیان وارد شده است در نتیجه 2.5 میلیون نفر از سوات و 1.5 میلیون نفر از وزیرستان مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.
اچکزی همچنین در خصوص نقش پاکستان در برقراری صلح در افغانستان گفت که اگر اسلام‌آباد بخواهد در مدت سه ماه صلح با مخالفان مسلح افغان صورت می‌گیرد.
وی با برشمردن دو راه حل جنگ یا صلح برای معضل افغانستان گفته بود که اگر کابل و اسلام‌آباد راه جنگ را در پیش بگیرند، دو کشور دستاوردهای 60 ساله خودشان را فراموش کنند.
«زلمى خلیلزاد» دیپلمات سابق آمریکا نیز گفته بود که نقش پاکستان در روند صلح افغانستان مشکوک است و نشست چهار جانبه افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در اسلام آباد امیدوار کننده نیست.
اما «طارق فاطمی» دستیار ویژه نخست‌وزیر پاکستان در امور بین‌الملل اعلام کرده بود که کشورش نقش صادقانه‌ای در روند صلح افغانستان دارد و به این تلاشها ادامه خواهد داد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала