رئیس روس اتم گزارش خود را به پوتین ارائه کرد

© Photo / Rosatomسرگی کریینکو رئیس « روس اتم» روسیه
سرگی کریینکو رئیس « روس اتم» روسیه - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
رئیس روس اتم پس از بازگشت از ایران و درحال ارائه گزارش این سفر به پوتین از امضاء چندین موافقت‌نامه اصولی برای ساخت نیروگاه هسته‌ای میان تهران و مسکو خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ایرنا، سرگئی کریینکو رئیس شرکت روس اتم پس از بازگشت از ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، گزارش جامع همکاری‌های هسته‌ای تهران و مسکو در قالب ساخت نیروگاه اول بوشهر و واحدهای جدید را ارائه کرد.

کریینکو که در برنامه روز شنبه کنگ زنی واحدهای جدید نیروگاه اتمی در بوشهر شرکت داشت، در دیدار با رئیس جمهوری روسیه گفت: ساخت نخستین نیروگاه اتمی بوشهر به دلیل شرایط خاص با دشواری انجام شد.

پایگاه کاخ کرملین روز سه شنبه به نقل از سخنان رئیس روس اتم نوشت: اجرای طرح نیروگاه اول بوشهر در جهان بی سابقه بود، زیرا سال ها پیش از اینکه روس ها بخواهند این پروژه را اجرا کنند، آلمانی ها آن را ساخته و سپس نیمه کاره رها کرده بودند.

کریینکو تاکید کرد: زمانی که روسیه کار را آغاز کرد در گنبد نیروگاه بر اثر اصابت موشک، سوراخ بزرگی ایجاد شده بود و توانستیم نیروگاه را با موفقیت تکمیل کنیم که موجب اعتماد طرف ایرانی به شریک روسی شد و به همین دلیل اجرای طرح های جدید هسته ای بین دو کشور آغاز شده است.

رئیس روس اتم در دیدار با پوتین همچنین گفت: اکنون تهران و مسکو موافقت نامه اصولی ساخت چند واحد جدید نیروگاه هسته ای را امضا کرده اند و به این ترتیب در محدوده کنونی سه تا چهار بلوک نیروگاهی ساخته می شود.

کریینکو افزود: بنا به اعلام ایرانی ها با راه اندازی نیروگاه اول بوشهر تاکنون در مصرف 27 میلیون بشکه نفت صرفه جویی شده است و همچنین اشاره کرده اند که هزینه صرف شده برای ساخت این نیروگاه بازگشت داده شده و اکنون وارد مرحله سوددهی شده است.

براساس برنامه اعلام شده، سال 2024 دومین واحد نیروگاه بوشهر به صورت روشن تحویل ایران می شود و سال 2026 نیز برق سومین نیروگاه وارد شبکه انتقال انرژی خواهد شد که در مجموع توان تولید برق هسته ای را با 1000 مگاوات نیروگاه اول به بیش 3100 مگاوات افزایش خواهد داد.

نیروگاههای دوم و سوم هسته ای بوشهر که دیروز (شنبه) کلنگ آن زده شد، بنا به اعلام روسیه براساس مقررات ایمنی 3+ اجرا می شود که مجوز Eur (سازمان اروپایی استفاده کننده از نیروگاهها) را دریافت کرده است. استانداردهای جدید با پیشرفته ترین فناوری ها و معیارهای ایمنی تدوین شده پس از آسیب دیدگی نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن منطبق است که سال 2011 در جریان سونامی این کشور رخ داد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала