هند را طالبان از کمک نظامی به افغانستان منع کرد

© Flickr / newsonlineطالبان
طالبان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
طالبان در یک اطلاعیه خطاب به هند گفته است، که اگر به حکومت افغانستان تجهیزات نظامی اریه کنید این به معنی دشمنی با ملت افغانستان است.

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا ، به دنبال نشر گزارش ها درباره افزایش و توسعه همکاری های نظامی و تسلیحاتی میان هند و افغانستان، گروه طالبان هشدار داده است که این کار سبب تشدید جنگ در افغانستان و بدتر شدن پیوند میان افغانستان و هند خواهد شد.

طالبان در اطلاعیه ای اعلام کرد ارایه تجهیزات نظامی به حکومت افغانستان به معنی دشمنی با افغانستانی هاست و هند باید از آن بپرهیزد.

رسانه های هندی ماه گذشته گزارش دادند که محمد حنیف اتمر،‌ مشاور امنیت ملی حکومت وحدت ملی افغانستان، در سفری به دهلی نو خواستار افزایش کمک های نظامی هند گردید. مقام های هندی که خواسته اند نام شان در رسانه ها نشر نشود گفته اند که دهلی نو مایل به توسعه همکاری های نظامی با کابل است.

گفته می شود هند اضافه بر ارائه کمک های انکشافی به افغانستان در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هم کمک می کند. هند در اوایل سال جاری چهار بال هلی کوپتر جنگی به افغانستان داد.

طالبان ادعا کرده اند که نیروهای امنیتی کشور توسط همین هلی کوپترهای کمک شده از سوی هند، ماه گذشته پل الچین در ولایت قندوز را تخریب کردند.قندوز یکی از ناآرام ترین ولایات افغانستان است که پیوسته شاهد نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

اضافه بر طالبان، پاکستان هم از گسترش همکاری های نظامی و امنیتی میان افغانستان و هند نگران است. مقام های پاکستان بارها مدعی شده اند که هند از قلمرو افغانستان برای بی ثبات ساختن پاکستان فعالیت می کند — ادعاهایی که مقام های افغانستان و هند به شدت آنرا رد کرده اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала