جنگ حتمی امریکا با چین

© Sputnik / Vitaliy AnkovДесантный корабль Военно-морских сил Народно-освободительной армии КНР "Юньвушань" во время российско-китайских учений "Морское взаимодействие-2015" во Владивостоке
Десантный корабль Военно-морских сил Народно-освободительной армии КНР Юньвушань во время российско-китайских учений Морское взаимодействие-2015 во Владивостоке - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
معاون پیشین قوماندان قوای بحری آمریکا پیش بینی کرد که وقوع یک جنگ خونین بحری میان آمریکا و چین حتمی است.

سِز کراپسی معاون پیشین قوماندان قوای بحری آمریکا در دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان و جورج بوش پیش بینی کرد که وقوع یک نبرد بحری خونین میان آمریکا و چین حتمی است.

این افسر متقاعد قوای بحری آمریکا به نمایندگی از اعضای یک اطاق فکر وابسته به نومحافظه کاران- موسوم به «مؤسسه هادسون»- با نگارش سرمقاله ای جنجالی از دولت اوباما خواست تا علیه توسعه طلبی چین موضعی جنگ طلبانه تر اتخاذ نماید. وی پیش بینی کرد که جنگ آمریکا با چین حتمی خواهد بود و آمریکا باید تمام تدابیر لازم را برای محدود نمودن توان چین بکار گیرد.

کراپسی در این سرمقاله می نویسد: «وادار نمودن چین به رعایت از قوانین بین المللی باید یکی از موضوعات اسای در سیاست خارجی رئیس جمهور آینده آمریکا باشد. در غیراینصورت،‌ ما ممکن است شاهد درگیری با قوای بحری رو به رشد چین خواهیم شد؛ آنهم در شرایطی که قوای بحری ما از لحاظ تعداد نیروها رو به کاهش است». وی در ادامه افزود که «دولت اوباما در کاهش احتمال وقوع این درگیری موفق عمل نکرده است».

کراپسی مدعی شد که چین برخلاف اظهارات رئیس جمهور خود در سال 2015 مبنی بر عدم تمایل پکن به میلیتاریزه نمودن بحیره چین جنوبی، «به احداث آشیانه های طیارات در جزایر مورد مناقشه ادامه داد که این امر گویندگی از قصد پکن برای استقرار طیارت تعرضی در این جزایر میکند».

وی با اشاره به اظهارات «یانگ جایچی» وزیر خارجه پیشین چین که گفته بود «اینکه چین یک کشور بزرگ است و سایر کشورها در مقایسه با آن کوچک هستند، یک واقعیت است»، سیاست خارجی این کشور پهناور آسیایی را «توسعه طلبانه و امپریالیستی» خواند.

کراپسی در این سرمقاله می نویسد که چین یک مدل انحصاری از «استثناء گرایی» را تعقیب می کند که از استثناء گرایی آمریکا متمایز است و مبتنی بر «حاکمیت قانون» یا «پذیرش هنجارهای رفتار بین المللی» نبوده و در عوض، بر قدرت این کشور در نادیده انگاشتن قوانین بین المللی استوار است.

گفتنی است که با افزایش تنشها در بحیره چین جنوبی، برخی از مقامات نظامی آمریکا بر این باورند که برای محدود نمودن پی آمدهای یک جنگ حتمی، تحریک و منزوی سازی چین بدون درگیری نظامی اقدامی عاقلانه خواهد بود    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала