میوه تازه افغانستان توسط هواپیما به کشورهای هند و امارات صادر می شود

© Sputnik / Kirill Kallinikovمیوه جات
میوه جات - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان اعلام کرده که در نظر دارد با هماهنگی حکومت ، میوه تازه افغانستان را از طریق هوایی به کشورهای هند و امارات متحده عربی صادر کند.

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا ، خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که هند وعده کرده که از صادرات میوه افغانستان به این کشور مالیات دریافت نکند.

به گفته بازرگانان افغانستان بعد از بروز تنش‌های مرزی میان مرزبانان افغانستان و پاکستان در  ماه جوزای سال روان ، میزان تبادل کالا میان افغانستان و پاکستان کاهش یافته است.بعد از این تنش سرحد تورخم به دلیل تنش‌های مرزی برای 5 روز بسته بود.

آقای الکوزی می‌گوید که پاکستان به صورت آگاهانه در نظر دارد که میزان صادرات میان کابل و اسلام آباد کاهش یابد.

او مدعی شد که پاکستان دیگر خواستار تجارت با افغانستان نیست و دولت افغانستان باید مسیرهای جدید تجارتی را برای بازرگانان افغانستان باز کند.

به گفته وی، قبل از این، روزانه 60 کانتینر میوه تازه از طریق سرحد اسپین بولدک به پاکستان فرستاده می‌شد که اکنون به دلیل بسته شدن این نقطه سرحدی این روند متوقف شده‌است.

 الکوزی گفت که تاکنون چندین تُن میوه تازه افغانستان از طریق هوایی به دهلی فرستاده شده‌است. 

به گفته معاون اتاق تجارت افغانستان ، رئیس جمهوری افغانستان کمیسیونی را برای صادرات میوه افغانستان از مسیرهای هوایی ایجاد کرده تا میوه‌های افغانستان که اکنون در فرودگاه‌های افغانستان در قندهار و کابل موجود است، به خارج از کشور انتقال داده شود.

وی افزود که شرکت هوایی آریانا نیز برای انتقال این میوه به بازار دهلی و دبی آمادگی دارد و از طرف دیگر هند نیز وعده داده که برای انتقال این میوه‌ها هواپیما در اختیار افغانستان قرار دهد.

آقای الکوزی از بازرگانان سراسر افغانستان به خصوص ولایت قندهار خواست که به اتاق‌ تجارت این کشور مراجعه و مشخص کنند که چه مقدار میوه آماده صدور دارند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала