سلفی‌ها و تکفیری ها اهل سنت نیستند

© Sputnik / Boris Babanov /  مراجعه به بانک تصاویر عربستان
عربستان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
خشم عربستان ‌از ‌کنفرانس اهل سنت‌ در چیچن

بیانیۀ اختتامی کنگره "اهل سنت و جماعت" در گروزنی مرکز جمهوری چیچن، واکنش های خشمگینانه شماری از سعودی‌ها را در پی داشت، زیرا سلفی‌ها و دیگر گروه‌های افراطی و تکفیری را در شمار اهل سنت به حساب نیاورده اند.

العالم: منحصر کردن اهل سنت و جماعت در سه گروه "صوفیه، ماتریدیه و اشعریه" و به شمار نیاوردن سلفی ها و سایر فرقه های افراطی در همایشی چیچن، موجب خشم سعودی های وهابی را شد.

این کنگره که با نظارت رمضان قادروف رئیس جمهور چیچن برگزار شد، اهل سنت و جماعت را از نظر اعتقادی منحصر به اشعری ها و ماتریدی ها و از نظر علم و اخلاق و تزکیه به اهل مذاهب اربعه در فقه و اهل تصوف منحصر دانست و مخالفین این گروه ها را خارج از دایرۀ اهل سنت و جماعت اعلام کرد.

بدین ترتیب، فرقه های ساختگی همچون وهابیت تکفیری که مبنای حاکمیت آل سعود و آل الشیخ بر سرزمین حرمین شریفین بر آن قرار دارد، از نظر شرکت کنندگان این همایش، از جمله علمای بزرگ اهل سنت، جایی در میان مسلمانان ندارند.

شرکت کنندگان کنگره در بیانیۀ اختتامی خود خاطرنشان کردند که این کنگره نقطۀ تحول مهم و ضروری برای تصحیح انحراف بزرگ و خطرناکی است که در اثر تلاش افراط گرایان برای سرقت این لقب و منحصر کردن آن به خودشان، وارد مفهوم "اهل سنت و جماعت" کرده اند.

این کنگره همچنین توصیه کرد که مدارس بزرگ علمی دوباره محافل علوم یکپارچه را برای تربیت علمای قادر به محکوم کردن مظاهر انحراف، دایر کنند و بر ضرورت افزایش سطح همکاری بین نهادهای علمی ریشه دار که از نظر صادر کنندگان بیانیه  "الازهر، القرویین، الزیتونه و حضرموت" هستند با نهادهای دینی روسیه تأکید کردند.

کنگرۀ اهل سنت و جماعت در نشست های خود از جهان اسلام خواست تا دست از جدال در امور کوچک و بی اهمیت بردارد تا گروه های تروریستی بیش از این از اختلافات میان مسلمانان در جهت روش های ویرانگر خود سوء استفاده نکنند.

این کنفرانس قبلاً و حین برگزاری با واکنش ها منفی متعددی روبرو شد و شدت انتقادها نسبت به بیانیۀ اختتامی آن افزایش یافت تا جایی که محمد السعیدی مدرّس فقه و علوم در دانشگاه ام القری در این زمینه مدعی شد که نشانه های متعددی وجود دارد که هدف از برگزاری این کنفرانس، عکس چیزی است که بیان شده و حتی نوعی "توطئه" علیه جهان اسلام و به ویژه عربستان سعودی است و هدفی جز بازگرداندن تفکر مسلمانان به خرافه پرستی و سیطرۀ اموات بر زندگی و عبادت های مردم ندارد.

السعیدی همچنین از این که هیچ یک از "علما"ی سعودی به کنفرانس دعوت نشده بودند، ابراز نارضایتی کرد. از عربستان فقط حاتم العونی محقق مسایل شرعی در این کنفرانس حضور داشت و او هم دلیل حضورش را "تلاش برای وسعت دادن دایرۀ لقب اهل سنت و جماعت" اعلام کرده است ولی در صفحۀ فیسبوک خود نوشت که "جهت گیری عمومی در کنفرانس، محدود کردن وصف اهل سنت و جماعت به اشعری ها و ماتریدی ها بود".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала