رقابت روسیه و اروپا با امریکا

© Sputnik / Vladimir Sergeev /  مراجعه به بانک تصاویر روسیه و اتحادیه اروپا
روسیه  و اتحادیه اروپا - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اگر روسیه و اروپا متحدین همدیگر میبودند، با ایالات متحده در رهبری جهان رقابت میکردند

(Jean-Bernard Pinatel) جنرال ژان برنار پیناتل فرانسوی، کارشناس امور جئواستراتژی و کشف اقتصادی، اخیرا در روزنامه "فیگارو" طی مصاحبه ی در مورد بیهودگی مقابله ناتو با تهدید اسلامگرایان و همچنین به نزدیک شدن اروپا با روسیه بحث نمود.

خبرگذاری "اسپوتنیک" موفق شد تا از ایشان در مورد مطالب فوق سوالاتی را مطرح کند.

جنرال پیناتل، مدیریت وبلاگ «Géopolitique — Géostratégie» "جئوپلیتیک — جئواسترتژی" را بر عهده دارد. او همچنین مولف آثار زیادی از جمله کتاب (Carnets de guerres et de crises)"یادداشت جنگ ها و بحران ها" است که در سال 2014 به چاپ رسیده است.

اولین سوال اینگونه مطرح شد: شما مدت ها است که حامی ایده ایجاد اتحاد بین فرانسه و روسیه هستید. مثلا شما در کتاب (Russie, аlliance vitale) "روسیه — متحد حیاتی" چاپ 2011 به این نکته اشاره کرده اید. چه کسی از سیاستمداران و نظامیان عالی رتبه، طرفدار چنین نظریات هستند؟

"به نظر من سازمان ناتو محصول جنگ سرد است که ایالات متحده، پشتیبان اصلی آن تلقی می شود، زیرا ناتو تنها برای منافع امریکا خدمت می کند. اما منافع آمریکایی ها و ایالات متحده در اواسط دهه 90 توسط برژینسکی تعیین شده بود. وی پیشنهاد کرده بود که تحت هر شرایطی، نباید بین اروپا و روسیه اتحادی بوجود آید. در غیر اینصورت فدراسیون روسیه می توانست در سال های 90 ، پس از سقوط و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رهبریت جهان را از چنگ ایالات متحده در بیارد. بنابراین ناتو برای آمریکایی ها ابزاری است تا با کمک آن و با استفاده از فتنه انگیزی و اطلاعات غلط، روسیه را در مقابل چشمان رهبران اروپا به عنوان رقیب و یا دشمن بالقوه، معرفی کند. من فکر می کنم منافع را که ناتو از آن دفاع می کند با منافع فرانسه، تطابق ندارد. لذا به همین دلیل من این کتاب را نوشتم. زیرا من از مدت ها قبل رویارویی با تهدیدات اسلامگرایان را که متاسفانه روسیه قبل از ما با آن مواجه شده بود، پیش بینی کرده بودم. لذا من معتقدم که روسیه بهترین متحد ما برای مقابله با خطر اسلامگرایان است".

همانطور که ژان برنار پیناتل اذعان داشت، او در سال 2011 کتاب "روسیه — متحد حیاتی" را به چاپ رساند. اما او امروز بیش از قبل در ایده خود پافشاری نموده میگوید:

"به عقیده من ناتو ارگانی است که رهبریت آن بر عهده آمریکایی ها و انگلوساکسون ها است که از منافع آنها دفاع می نماید. من شخصا طرفدار اتحاد آتلانتیک و مخالف عضویت فرانسه در هر یک از اتحادیه های نظامی هستم. زیرا ناتو همیشه در حال انتشار اطلاعات نادرست در خصوص تهدید روسیه است و تلاش دارد تا فضای جنگ سرد را در سراسر اروپا احیا کند. این همه، مخالف منافع اروپا و فرانسه است."

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала