فلم در مورد دختر افغان جایزه ویژه را در مسکو بدست آورد

© Sputnik / Zuhal Sarhadافغانستان
افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
مادرم تلاش کرد که من را مجبور به ازدواج کند

به تازگی رخساره قائم مقامی٬ فلمساز ایرانی مستندی به نام سونیتا درباره زندگی این دختر افغان ساخته است که هفته پیش در جشنواره بین المللی فلم مسکو به نمایش درآمد و جایزه ویژه بهترین فلم مستند در مورد زن را بدست آورد.
سونیتا علیزاده در آستانه ۱۹ سالگی چهره ای شناخته شده است. او رپ می خواند و برای دفاع از حقوق زنان در کشورهای اسلامی و علیه ازدواج زودهنگام دختران در افغانستان فعالیت می کند..
سونیتا که خود نیز از جمله قربانیان سنت دختر فروشی در افغانستان است می گوید: «مادرم تلاش کرد که من را مجبور به ازدواج کند. این البته به این معنی نیست که او من را دوست نداشت. او عاشق من است. او هم به زور مجبور شده بود که چشم بر این عشق ببند چون راه دیگری نمی شناخت. سنت و فقر او را به این کار وا داشته بود. اما بعدها٬ از طریق آهنگ های من بود که او هم سرانجام متوجه شد که در درون من چه می گذرد و اینکه من بعنوان یک دختر می توانم کاری بکنم و می توانم آینده ام را رقم بزنم.»
خانم قائم مقامی با سونیتا در جریان مهاجرتش به ایران آشنا شد و در حال ساخت مستندی از وی بود زمانی که مادر سونیتا برای تأمین هزینه ازدواج پسرش، تصمیم گرفت او را بفروشد و شوهر دهد.
فلمساز ایرانی مجبور به دخالت شد و مبلغ ۲ هزار دالر به خانواده سونیتا پرداخت. وی با اشاره به این مساله می گوید: بزرگ ترین چالش این فیلم هنگام دیدار سونیتا و مادرش رخ داد. مشکل اصلی این بود که اگر دخالت می کردم بر روند فیلم تاثیر می گذاشتم. اگر هیچ کمکی هم نمی کردم با انسانیت و رابطه انسانی چه می کردم؟ آخر مگر می شود یک گوشه نشست و فقط نظاره گر ماجرا بود؟
آهنگ های سونیتا علیزاده به ویژه ترانه «دختر فروشی» شهرتی جهانی یافت و اندکی بعد از انتشار آن٬ وی موفق به دريافت يك بورس تحصيلی در رشته موسیقی در آمریکا شد و اکنون در این کشور زندگی می کند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала