مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی: قدرت اتمی پاکستان زیر نشانه امریکا

© AP Photo / Rahmat GulSartaj Aziz, Pakistan's special adviser on national security and foreign affairs, speaks during a joint press conference with Afghan Foreign Minister Zalmai Rassoul at the foreign ministry in Kabul, Afghanistan
Sartaj Aziz, Pakistan's special adviser on national security and foreign affairs, speaks during a joint press conference with Afghan Foreign Minister Zalmai Rassoul at the foreign ministry in Kabul, Afghanistan - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی اخیرا به صراحت اعلام کرده که امریکا به دنبال کاهش تولید پلوتونیوم و محدود کردن قدرت هسته‌ای اسلام آباد است.

به گزارش همشهری به نقل از ايرنا، روزنامه اردو زبان نوای وقت پاکستان در گزارش روز چهارشنبه خود با اشاره به مصاحبه اخیر سرتاج عزیز با یکی از شبکه های خبری این کشور و اظهارات وی مبنی بر تلاش امریکا برای محدود کردن فعالیت و توان هسته ای پاکستان، در گزارشی نوشت: امریکا نه تنها به دنبال کاهش فعالیت های هسته ای پاکستان است بلکه متوقف کردن برنامه های موشکی، کاهش تولید و غنی سازی و تولید اورانیوم و پلوتونیوم، جلوگیری از ساخت سلاح های سطح پایین هسته ای و همچنین متوقف کردن ساخت تسلیحات هسته ای راهبردی پاکستان نیز از دیگر برنامه های واشنگتن است.

نوای وقت به نقل از منابع آگاه پاکستان نوشت که این خواسته های امریکا همواره محور اصلی مذاکره های سال ها و ماه های اخیر میان هیات ها و نمایندگان سیاسی و نظامی دو کشور قرار داشته است.

پاکستان که توان هسته ای خود را عاملی بازدارنده در برابر تهدیدهای احتمالی از سوی هند می داند، همواره اعلام کرده است که به هیچ قیمتی حاضر نیست بر سر توان هسته ای خود معامله یا مصالحه کند.

پاکستان ماه گذشته، هجدهمین سالروز دستیابی خود به سلاح اتمی را جشن گرفت.

این روزنامه افزود: پس از دهه 90 میلادی که امریکا پاکستان را به خاطر فعالیت های هسته ای و نمایش قدرت اتمی خود مورد تحریم قرار داد، این اولین بار است پاکستان به صراحت سخن از فشارهای امریکا بر برنامه های اتمی خود به میان می آورد.

سال گذشته اعزاز احمد چودری قائم مقام وزارت امور خارجه پاکستان با اشاره تلویحی به امریکا، گفت که قدرت های جهانی نباید اسلام آباد را به خاطر برنامه هسته ای آن تحت فشار قرار دهند.

گزارش برخی موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بین المللی حکایت از آن دارد که پاکستان در میان کشورهای صاحب سلاح هسته ای، سریع ترین رشد را در افزایش توان هسته ای نظامی خود دارد و می تواند تا 10 سال آینده، بعد از امریکا و روسیه، به سومین قدرت هسته ای جهان تبدیل شود.

امریکا، نخستین کشوری است که صاحب بمب اتم شد. این کشور در سال 1945 میلادی به سلاح هسته ای دست یافت و با وجود اینکه از آن زمان تاکنون هفت کشور دیگر نیز توانسته اند به این سلاح دسترسی پیدا کنند، اما غیر امریکا، تاکنون هیچ یک از کشورهای صاحب سلاح هسته ای، از بمب اتم علیه انسان ها استفاده نکرده است.

امریکا در همان سالی که به بمب هسته ای دست یافت (آگوست 1945)، شهرهای هیروشیما و ناگازاکی جاپان را به صحنه آزمایش بمب هسته ای خود تبدیل کرد و نزدیک به 250 هزار انسان بی گناه در این حمله هولناک هسته ای جان باختند.

به ترتیب، روسیه در سال 1949، انگلیس در سال 1952، فرانسه در سال 1960، چین در سال 1964، هند در سال 1974 و پاکستان هم در سال 1998 خود را به سلاح های هسته ای مجهز کردند. کوریایی شمالی نیز در سال 2006 با انجام آزمایش هسته ای، در ردیف هشتم کشورهای صاحب سلاح هسته ای قرار گرفت.

رژیم صهیونیستی که زرادخانه های خود را مملوء از کلاهک های هسته ای کرده است، از جلمه صاحبان سلاح هسته ای محسوب می شود هرگز میزان سلاح ها و بمب های اتمی خود را اعلام نکرده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала