زنان در نهادهای امنیتی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند

© Flickr / Afghanistan Mattersزنان در نهادهای امنیتی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند
زنان در نهادهای امنیتی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سپوتنیک، کابل: شبکه زنان افغان، از نهادهای حامی حقوق زنان در افغانستان، اعلام کرده که براساس یافته‌های جدید این نهاد، زنان و دخترانی که در صفوف نیروهای امنیتی این کشور فعالیت می‌کنند تحت آزار و اذیت‌های جنسی قرار می‌گیرند.

شبکه زنان افغان با انتشار گزارشی در مورد وضعیت زنان و دختران شامل در صفوف نیروهای امنیتی، می‌افزاید که این زنان و دختران بدلیل نداشتن اتاق‌های مشخص برای تبدیل کردن لباس و تشناب‌های زنانه، مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند. این گزارش در نتیجه بحث‌ها با بیش از دوصد تن زنان و دخترانی که در صفوف نیروهای امنیتی کار می‌‌کنند تهیه شده است.

سمیرا حمیدی از اعضای شبکه زنان افغان، امروز در یک کنفرانس خبری گفت که زنان و دختران در صفوف نیروهای امنیتی با تبعیض‌ نیز مواجه هستند. خانم حمیدی می‌گوید: «تبعیض و آزار و اذیت‌های جنسی، متاسفانه از چالش‌های بسیار جدی است که شناسایی کردیم. در سکتور امنیتی خانم‌ها در سراسر کشور گفته‌اند که به آنان احترام گذاشته نمی‌شود. آنان به صفت جنس دوم و به صفت کسانی‌که بیشتر آسیب‌پذیر هستند، مورد احترام قرار نمی‌گیرند.»

همچنین شبکه زنان افغان در گزارش خود می‌گوید که موارد آزار و اذیت‌های جنسی در صفوف نیرهای امنیتی علیه زنان و دختران در حال افزایش است. در گزارش این نهاد حامی حقوق زنان آمده است: «شکایت‌ها مبنی‌‌بر آزار و اذیت جنسی و تهدیدات در این نیروها وافرند. علی‌رغم تدوین پالیسی جدید مبارزه علیه آزار و اذیت‌های جنسی در محل کار و اوامر که از جانب رهبری این مراجع به تصویب رسیده عملی نمی‌شود. میکانیزم تعقیب و اخذ شکایات زنانی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرند وجود ندارد.»

شبکه زنان افغان می‌‌افزاید که زنان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان با تبعیض‌های گوناگونی نیز مواجه هستند. به گفته این نهاد، زنانی که منتظر ترفیع کاری هستند، حتا از پنج سال به این طرف منتظر مانده‌اند.

براساس آمار ارایه شده توسط شبکه زنان افغان، در حال حاضر هزار و چهارصد زن در صفوف نیروهای اردوی ملی، نزدیک به سه هزار در صفوف نیروهای پولیس ملی و همچنین هفت‌صد‌ زن و دختر دیگر در اداره امنیت ملی افغانستان کار می‌کنند.    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала