گسترش ازدواج های بی نکاح در ایران

© Sputnik / Vladimir SergeevМолодые люди отдыхают на территории музея-заповедника "Коломенское"
Молодые люди отдыхают на территории музея-заповедника Коломенское - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نگرانی مقامات ایران از گسترش ازدواج های بدون نکاح در کشور

محمد اسلامی ، معاون تخنیکی دفتر حفظ الصحه و رئیس اداره باروری وزارت صحت عامه ایران به خاطر گسترش ازدواج های سفید (ازدواج های بدون نکاح) در کشور خود ابراز نگرانی کرد.

محمد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری "ایلنا" در خصوص ازدواج‌ سفید در ایران اظهار کرد: در ازدواج های سفید افراد معمولا بچه ‌دار نمی‌‌شوند و زمان فرزنددار شدن را از دست می‌دهند.
وی اظهار کرد: با افزایش ازدواج‌های سفید، انتظارات مبنی بر ارتقا میزان باروری در کشور محقق نمی شود و اگر تعداد افرادی که ازدواج سفید دارند؛ زیاد شود؛ تاثیر منفی آن روی نرخ باروری عمومی بیشتر است.
اسلامی با بیان اینکه در ازدواج سفید به دلیل اجتناب زوجین از فرزند دار شدن؛ سن مناسب باروری نیز از دست می‌رود و بسته به مدتی که این روند ادامه پیدا کند؛ افراد با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند.

 او گفت: بعد از مدتی که این افراد تصمیم به ازدواج و فرزند دار شدن می‌گیرند با افزایش سن و مشکلات باروری در سن بالا مواجه می شوند و در برخی مواقع چون سن مناسب را پشت سر گذاشته اند؛ بچه ‌دار نمی شوند.
وی تاکید کرد: روی موضوع ازدواج سفید در کشور کار می شود؛ بطوریکه در این زمینه هیت در وزارت داخله با ریاست قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی تشکیل شده است که در کنار چند مساله دیگر مساله ازدواج سفید را نیز بررسی می کند و احتمالا در آینده نزدیک گزارش‌های آن اعلام ‌شود.
محمداسماعیل مطلق مدیرعمومی دفتر حفظ الصحه، خانواده و مکاتب وزارت صحت عامه ایران نیز در خصوص آمار ازدواج‌های سفید در این کشور با بیان اینکه آماری در این زمینه وجود ندارد، اظهار داشت: وظیفه ما ترویج ازدواج سالم است و در این زمینه بر روی ازدواج‌هایی که ثبت شده است؛ فعالیت می کنیم.
وی با اشاره به اینکه افرادی هم هستند که تصمیم به چنین کاری دارند ما آمادگی داریم که از بعد سلامت به این افراد مشوره بدهیم و اختلالاتی که در سلامت افراد ایجاد می‌‌کند را برای آنها شرح دهیم، گفت: ما متولی سلامت جامعه هستیم و حاضریم به دلیل اینکه ازدواج سفید در سلامت فرد و جامعه اختلال ایجاد می‌کند، در این زمینه کمک کنیم؛ ولی گزارش از ازدواج‌های سفید نداریم    

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала