تلفات ایران در سوریه

© AFP 2023 / Ahmed Deebسوریه
سوریه - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
مقامات رسمی ایران علنا از روسیه انتقاد نمی کنند.

در سوریه، روز ششم ماه می  در محله مسکونی « خان طومان»  در 10 کیلومتری  شهر « حلب»  واحد  سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی ایران  و  گروپ مسلحانه وابسته به آن  که از خزان  سال 2012 میلادی  به طرفداری از  رژیم بشار اسد در عملیات جنگی  شرکت دارد متحمل تلفات سنگینی شد.

ولادیمیر ساژین  شرق شناس روسیه در این خصوص  اظهار نظر کرده گفت:

«ایران کشته شدن 17 «مشاور نظامی»  را  مورد تأیید قرار داد که دو جنرال در بین آنها بودند.  8 ایرانی اسیر شدند  و سه نفر از آنها اعدام شد.  12 جسد  ایرانی های کشته شده به دست شبه نظامیان  ائتلاف  جهادیست های « جیش الفتح»  افتاد.  رویهمرفته  بیش از 80 نفر  از نظامیان ایرانی کشته و 21  نفر  زخمی شدند.

 ولادیمیر ساژین در ادامه گفت: « اوایل ماه مه،  ایران 11 جنرال  و  دهها افسر ارشد را از دست داد.  مطابق با اطلاعات رسمی،  تقریبا 700 نظامی ایران از آغاز جنگ در سوریه  کشته شده اند.  به گفته یکی از  افسران سپاه پاسداران،  تلفات بیشتر است و  حدود 1200  نظامی ایرانی  کشته شده اند. 

رسانه های ایران  در تلاش برای یافتن مقصر در حوادث حومه «خان طومان»  به روسیه اشاره می کنند.  روزنامه « تابناک»  به صاحب امتیازی  محسن  رضایی  قوماندان سابق سپاه پاسداران که هیچگونه احساسی  نسبت به روسیه ندارد  به « بی تفاوتی» روس ها اشاره کرده است  که  از نیروی هوایی برای حمایت از نظامیان ایرانی در حومه « خان طومان» استفاده نکردند و ترجیح دادند  خود را با  کنسرت سمفونی در پالمیرا سرگرم کنند.  این روزنامه  از « ساده لوحی» روس ها انتقاد می کند  که به مذاکرات  با مخالفین باور دارند  و فکر می کنند این مذاکرات به ادامه حکومت  اسد  مساعدت خواهد کرد.  روزنامه  از روس ها به این دلیل انتقاد می کند  که در زمان  عملیات جنگی  ماه گذشته  بر علیه «  جبهه النصرا»  نیروی هوایی روسیه از نظامیان ایران حمایت نکرد.

با وجود  انتقادات در رسانه های ایرانی در رابطه با  نقش روسیه در « فاجعه حومه «خان طومان» ، مقامات رسمی  ایران  علناً از روسیه انتقاد نمی کنند.  زیرا مسکو و تهران در سوریه در یک سنگر قرار دارند.

اما در ایران «فراموش کردند»  توجه خود را بر  دلایل اصلی  این شکست  متمرکز سازند و آن اینکه با وجود  آمادگی ایدالوژیکی عالی ، نظامیان  سپاه پاسداران و « قدس»  برای  اجرای  عملیات ویژه در نظر گرفته شده اند و فاقد تجربه  عملیات جنگی  در  شرایط نبرد مسلحانه هستند.  آنها از  تسلیحات سنگین  و تجربه استفاده از اینگونه سلاح ها برخوردار نیستند.  نظامیان ایرانی  در سوریه  هیچگونه طیارات —  هواپیما بدون سرنشین  ضربتی و یا  اطلاعاتی — ندارند. تا کنون  گروپ هوایی ایران که  استقرار آن در پایگاه های نظامی سوریه در سال 2015  اعلام شده بود،  هنوز به مرحله اجرا درنیامده است.

 ولادیمیر ساژین در پایان گفت:  نیروی هوا — فضای روسیه  با وجود کاهش  تعداد طیارات در سوریه  به انجام وظیفه  موثر  و شدید خود در مبارزه با گروپ های تروریستی  ادامه می دهد. طی چند روز اخیر  30 ضربه به  اهداف تروریست ها در  « خان طومان» وارد شده است.

هم اکنون  هماهنگی  عملیات  تمام نیروهای  ضد تروریستی در سوریه و تعامل آگاهانه آنها  می تواند ضامن  موفقیت در مبارزه با  تروریست های  داعش و عوامل آنها باشد.

  

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала