آزمایش بمب های اتمی هوشیار

© Flickr / Dave Bezaire & Susi Havens-BezaireB61 بمب اتمی
B61 بمب اتمی - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
نظامیان امریکایی در حال تدارک آزمایشات جدید سلاح اتمی مجهز به سیستم های مدرن کنترل و برنامه ریزی استند

هدف اصلی این آزمایشات ایجاد بمب های کم قدرتی است که بتوانند دقیق تر به هدف تثبیت شده منجمله هدف زیر زمینی اصابت کرده و خسارت کمتری به محیط زیست وارد کنند.ا این حال برنامه بزرگ ابعاد تجدید تسلیح آمریکا بحث هایی را در این کشور برانگیخته است.

روزنامه "نیویورک تایمز" ضمن اعلام این مطلب اضافه می کند اولین آزمایش بمب های هسته ای هوشیار امریکا در سال گذشته صورت گرفته است. این روزنامه می نویسد در حالی که کوریای شمالی هدف ساخت بمب اتمی پرقدرت تری را دنبال می کند، نظامیان آمریکایی در راه دیگری حرکت کرده و می خواهند بمب اتمی کم قدرت تر اما هوشیار را بسازند که بتوانند از آن به هدف مقررمشخص و محل استقرار هدف برنامه ریزی کنند.

نیویورک تایمز می نویسد آزمایش بمب اتمی B61-12، نوعی از بمب اتمی B61، مدل استاندارت برای ارتش آمریکا فقط مرحله اول در مجموعه آزمایشات پنج نوع جدید بمب اتمی بوده است. آزمایش انواع جدید سلاح هسته ای بخشی از برنامه عمومی مدرنیزاسیون صنعت اتمی امریکا با مخارج یک تریلیون دالر است و طی 30 سال اجرا خواهد شد.
آزمایش نوع جدید سلاح هسته ای کم قدرت مجهز به سیستم کامل تر شناسایی محل و تعیین موقعیت و سیستم های کنترل هدف گیری  با واکنش منفی چین و روسیه روبرو شده است.
برخی از کارشناسان در خود امریکا نیز در صلاح بودن اجرای چنین برنامه های هسته ای بزرگ ابعادی ابراز شک و تردید می کنند. اندریو وبر، دستیار سابق وزیر دفاع امریکا و مدیر سابق شورای تسلیحات هسته ای ایالت متحده در این رابطه گفت:" این بسیار پرهزینه است و لازم نیست".

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала