عواقب خطرناک مانورهای ناتو در شرق

© REUTERS / Marko Djuricaسربازان اوکراینی
سربازان اوکراینی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
از تاریخ 20 تا 31 در پایگاه یاوروف واقع در ولایت لووف اوکراین ، تطبیقات نظامی Saber Guardian / Rapid Trident -2015 با شرکت تقریباً 2 هزار سرباز از 18 کشور انجام می شود.

 در این مانورها شش کشور عضو ناتو یعنی آمریکا ، بریتانیا ، پولند ،  بلغاریا ، رومانیا و  لیتوانیا حضور دارند. تقریبا 800 نظامی از اوکراین نیز در آن شرکت می کنند.

الکساندر خرولنکو ، تحلیل گر خبرگزاری " راسیا سگودنیا" می نویسد ، بدین ترتیب اوکراین عملا برای کسب عضویت ناتو تپ و تلاش می کند ، وظایف خود را میاموزد تا مدافع منافع صاحب خارجیش مبدمل شود.  قابل ذکر است که سناریوی مانور به حوادث در شرق اوکراین نزدیک شده است. روشن است که کشورهای ناتو از روش های نظامی حل و فصل مشکلات دانباس حمایت کرده و اوکراین را به سمت جنگ میهنی چندین ساله سوق می دهند.

ضمنا ، مانورهای مشترک کنونی در اوکراین اولین نیستند. در ماه می در همین محل واقع در ولایت لووف تطبیقات قطعات نظامی آمریکا و اوکراین با نام Fearless Guardian — 2015.  برگزار شد. نمایندگان قوماندانی اوکراین در آن زمان بیان داشتند که درپایگاه یاوروف " جبهه مبارزه برای اوکراین" تشکیل می شود. در واقع برای اولین بار روسیه را دشمن بالقوه نامیدند. پیشتر هم در سال های 2006 تا 2014 در اوکراین هشت مانور بین المللی در چهارچوب برنامه ناتو " شراکت برای صلح " برگزار شد. ارتباطات و همکاری نظامی بحری هم توسعه یافت. در سال های 1997 تا 2014 اوکراین به طور مشترک با کشورهای ناتو 12 مانور نظامی بحری با نام Sea Breeze در سواحل بحیره سیاه ترتیب داد. دوازدهم ژوئیه امسال رزمایش مشترک ناتو در دریای سیاه با شرکت گروهک های  چند ملیتی شامل 23 کشتی جنگی خاتمه یافت. برنامه ریزی می شود که در پاییز در بحیره سیاه تطبیقات مشترک گسترده ی اتحادیه انجام شود.

بازی های نظامی ناتو حتی به اوکراین و بحیره سیاه ختم نمی شود. در ماه جون سال 2015 چند مانور ناتو در کشورهای حوزه بالتیک انجام شد و در لتونیا و استونیا گردان های ویژه ی ناتو باقی ماندند. بدیهی است  " برای دفاع از تهاجم ازطرف شرق". همزمان با مانورها در اوکراین ، تطبیقات Agile Spirit با شرکت پنج کشور عضو ناتو در گرجستان انجام می شود. تفلیس رسما روسیه را به نفوذ ، تغییر سرحدات و بسیاری از گناهان مرگبار دیگر متهم می کند. با موضوع  " خطر از شرق " حتی فنلاند دوستدار صلح نیز قصد دارد نیروهای عکس العمل سریع را در سرحدات اش با روسیه مستقر کند.

الکساندر خرولنکو، تحلیل گر خبرگزاری " راسیا سگودنیا" می نویسد: در زنجیره ی این حوادث تلاش آمریکا و ناتو برای ایجاد درگیری در سرحدات جنوبی و غربی روسیه از بحیره بالتیک تا بحیره سیاه دیده می شود. بدیهی است که برای آمریکا و ناتو دفاع اروپا از " تهدیدات از جانب شرق"  همانند ثبات اوضاع بین المللی " توسط انقلاب های رنگی" است روش تجدید و احیای نفود خود ، تلاش برای به دست گرفتن ابتکار عمل در مبارزه با سلطه ی جهانی بر منابع کره زمین است.

تحلیل گر خبرگزاری " راسیا سگودنیا " خاتمه می دهد: تاریخ روسیه نمونه های زیادی نفوذ دشمنانه از خارج را به خود دیده است. اما برای آن کسانی که سعی می کنند با روسیه از طریق زور و قدرت حرف بزنند ، چنین تلاش هایی با شکست مواجه شده است. رادنی مارتین ، کارمند سابق وزارت امور خارجه آمریکا متوجه شد ، وقتی خارجی ها روسیه را محاصره می کنند، عمل ایشان برای آنها نتیجه ی خوبی نداشته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала