امراض ناشی از بیخوابی

© REUTERS / Jitendra Prakashمسافر در خواب
مسافر در خواب - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
بیخوابی خطر چاقی و ابتلا به دیابت نوع 2 را با خود دارد

محققان  سویدنی از  دانشگاه « اوپسالا» و انستیتوت «کارولین»  به کشف این واقعیت دست یافتند  که جن های کنترل کننده  ساعت بیولوژیکی  در سلول های بدن  پس از فقط یک شب بیخوابی  تغییر می کنند.

جوناتان سیدناس، طراح ارشد این تحقیق گفت: « بسیاری از تحقیقات گذشته نشان دادند  که متابولیسم  بدن انسان نسبت به  بیخوابی  و کم خوابی  واکنش  منفی نشان می دهد  واین امر خطر چاقی  و دیابت نوع 2 را دربردارد.

برای انجام این تحقیقات از 15 نفر مرد سالم با  وزن نورمال  دعوت شد  دو شب را در آزمایشگاه بگذرانند.  شب اول بعضی از داوطلبان نخوابیدند و  شب دوم  همه شرکت کنندگان  خواب عادی داشتند (بیش از 8 ساعت). شرایط  آزمایشگاه از نظر نور، تغذیه شرکت کنندگان و سطح کار  در آزمایشگاه  تحت کنترل قرار داشت. طی روز به شرکت کنندگان اجازه  استراحت کوتاه  و چرت زدن داده نشد.

پس از شب دوم،  از تمام داوطلبان  نمونه های کوچکی  از بافت سطح  چربی شکم  و مفصل ران برداشته شد. همانا این دو  نوع بافت  برای تنظیم متابولیسم  و کنترل سطح  قند در خون  مهم است. همچنین به داوطلبان این آزمایش  محلول قند داده شد و قبل و بعد از آن از آنها خون گرفته شد  تا حساسیت آنها نسبت به  انسولین معلوم شود.  چنین نوع آزمایشی برای تعیین اختلال  حساسیت به  انسولین — دیابت  نوع 2-  انجام می شود. نتایج مولیکولی  نمونه های بافت ها  نشان داد  که تنظیم و فعالیت جن های « ساعتی»  پس از فقط یک شب بیخوابی تغییر کردند. البته هنوز مدت حفظ این تغییرات مشخص نشده است.  ممکن است  این تأثیرات منفی پس از یک یا  چند شب  خواب خوب رفع شود.  اما بیخوابی  و کم خوابی دائمی  و یا شیفت کاری  می تواند به عواقب  منفی  برای جن های بافت و متابولیسم  بیانجامد.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала