اتم در سبد جهانی

© Sputnik / Yury Abramochkin /  مراجعه به بانک تصاویر استیشن اتمی
استیشن اتمی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
اولین استیشن اتمی صنعتی در « اوبنینسک» اتحاد شوروی ساخته شد.

انرژی اتمی  حدود 17 %  تمام  انرژی تولیدی در جهان را  تشکیل می دهد.  اتم در جای سوم پس از  ذغال سنگ و انرژی آب  قرار دارد. در بسیاری از کشورها  گفته می شود که انرژی اتمی اساس  رفاه ساکنان است.

 اولین  استیشن اتمی  صنعتی  در اتحاد شوروی در «  اوبنینسک» ساخته شد. این استیشن  26 ماه جون سال 1954 میلادی  در ساعت  17 و 45 دقیقه   تولید برق را شروع کرد.  این استیشن در کمتر از 3 سال ساخته شد.  برای آن دوران ، استیشن یک سازه بی نظیر بود. ارزش این  پروژه  فوق العاده زیاد بود.  همانا در « اوبنینسک»  سیستمی متولد شد  که نقش بزرگی   برای روسیه و  صنعت جهانی ایفا کرد.

الکساندر گوسییف  رئیس انستیتوت  برنامه ریزی  استراتژیک  و  پیش بینی  در این خصوص گفت:

 اعمار استیشن اتمی در « اوبنینسک» اولین مرحله  ساخت تمام سیستم  صنعتی  کشور روسیه بود.  ریآکتوری که امروز نیز در  « اوبنینسک» کار می کند، یک ریآکتور  تجربه ی بود.  مهم آن است که در ابتدا  صنعت اتمی   جهت تولیدات نظامی میباشد.  زیرا قدرت بالقوه  ای که در کشور  شوروی ، آمریکا و  انگلستان  طی دهه 1940 و 1950 ذخیره شد  در جهت  تأمین  امنیت  ملی   انجام می شد.

 اما نباید فراموش کرد که اتم صلح آمیز ادامه طرح های نظامی بود.  اواسط قرن گذشته  مسأله  تولید برق  مسائل دیگر را از دستور روز عقب راند. بدین ترتیب  حل این مسأله با  کمک انرژی اتمی ممکن شد.

سرگی پیکین  رئیس بنیاد  رشد انرژی  روسیه در این خصوص گفت:

اتم صلح آمیز  پیامد  تکامل اتم نظامی است. پس از آنکه  درک شد  که اتم  — مقدار فوق العاده زیاد انرژی است  که می تواند برای کشور مفید باشد  تکنالوژی نظامی  برای اهداف صلح آمیز  تکامل یافت. اما این  رشد سریع نبود. سهم انرژی اتمی  در تولید برق  طی چند دهه  از  دیگر منابع — ذغال سنگ — بیشتر نبود.  فقط پس از بهبود  تکنالوژی  و اطمینان بخشی  استیشن ها  سهم  انرژی اتمی در  توازن  انرژی  در روسیه و جهان افزایش یافت.

ظاهر شدن استیشن  اتمی  کمکی برای  حل و فصل مسائل مهم دیگر شد.  با ظاهر شدن منبع انرژی  که خطر جدی برای  محیط زیست ندارد  و در مقایسه با انواع   دیگر سوخت — نفت  و  گاز و ذغال سنگ — به پایان نمی رسد، دورنمای استفاده از اتم صلح آمیز  پس از راه اندازی  استیشن اتمی در « اوبنینسک»  برای جهانیان آشکار شد.

الکساندر گوسییف در این خصوص گفت:

آنچه به ریآکتور « اوبنینسک» مربوط می شود، آن مرحله  اول اعمار سیستم  استیشن اتمی بود  که با یورانیم 235 کار می کند.  تجربه موفق  بود.  سپس طرحریزی ریآکتورهای اتمی  آغاز شد که مورد استفاده گسترده قرار گرفت.  هم اکنون 451  ریآکتور اتمی  در  بسیاری از کشورها  کار می کنند.  اما ریآکتور «اوبنینسک» برای همیشه اولین رآکتور باقی می ماند. زیرا ساخت  ریآکتور در آن زمان یک رویداد  مهم بود.

 کار  ریآکتور از لحظه راه اندازی آن تحت نظارت شدید  متخصصان  قرار داشت که بزودی  ثابت کرد  تجربه راه اندازی  آن  بطور کامل  راه حل های تخنیکی و  انجنری را مورد تأیید قرار  داد که اساس  ساخت آنرا تشکیل می داد.  در نتیجه کار روی  طرح های بعدی آغاز شد. در سال 1964  استیشن «  بلویارسک» به بهره برداری رسید.

 

 

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала