مقام های امریکا نام های امریکایی ها و افغانستانی ها را برای ورود به میدان هوایی به طالبان داده اند

© REUTERS / US MARINESمقام های امریکا نام های امریکایی ها و افغانستانی ها را برای ورود به میدان هوایی به طالبان داده اند
مقام های امریکا نام های امریکایی ها و افغانستانی ها را برای ورود به میدان هوایی به طالبان داده اند - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.08.2021
Telegram
از زمان فرو افتادن کابل، قریب به ۱۰۰ هزار تن از این شهر فرار کرده‌اند اما تصمیم برای ارائه لیستی از این افراد به طالبان باعث خشم قانونگذاران و مقام‌های نظامی امریکایی شده است.

فرماندهی ارتش امریکا از احتمال حملات دیگر در میدان هوایی هشدار داد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 27.08.2021
فرماندهی ارتش امریکا از احتمال حملات دیگر در میدان هوایی هشدار داد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مقام‌های امریکایی نام های شهروندان امریکایی، دارندگان گرین کارت و افغانستانی های متحد با خود را به طالبان داده‌اند تا این افراد بتوانند وارد میدان هوایی کابل شوند؛ اقدامی که موجی از خشم و نگرانی را در میان قانونگذاران و مقام‌های نظامی امریکایی به وجود آورده است.

 پایگاه خبری پولیتیکو، این اقدام که از سوی سه مقام امریکایی و قانونگذار کنگره تایید شده با هدف تسریع در روند تخلیه ده‌ها هزار نفر از افغانستان همزمان با افزایش تنش‌ها و آشوب در کابل پس از تصرف آن توسط طالبان صورت گرفته است.

این اقدام همچنین پس از آن صورت گرفته که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا بابت تامین امنیت محوطه بیرونی میدان هوایی کابل به طالبان تکیه کرده است.

از زمان سقوط کابل، قریب به ۱۰۰ هزار تن از این شهر فرار کرده‌اند اما تصمیم برای ارائه لیستی از این افراد به طالبان باعث خشم قانونگذاران و مقام‌های نظامی آمریکایی شده است.

یکی از مقام‌های دفاع امریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت: با این کار، تمامی این افغانستانی ها در فهرست مرگ قرار می‌گیرند. این اقدامی وحشتناک و تکان دهنده است و باعث می‌شود احساس پلید بودن، کنید.

بایدن در یک نشست خبری که روز پنجشنبه انجام شد، گفت که بابت چنین فهرست‌هایی مطمئن نیست اما چنین چیزی را نیز رد نکرد.

این موضوع در جریان یک جلسه محرمانه در هفته جاری در کنگره مطرح شد که پس از دفاع مقام‌های ارشد دولت بایدن از هماهنگی نزدیک خود با طالبان مورد بحث قرار گرفت. مقام‌های دولت بایدن ادعا کردند که این بهترین راه برای حفظ امنیت آمریکایی‌ها و افغانستانی ها و جلوگیری از نبرد بین طالبان و هزاران نیروی آمریکایی مستقر در میدان هوایی است.

یکی دیگر از مقام‌های امریکایی گفت:‌ آنها مجبور شدند به دلیل وضعیت امنیتی که کاخ سفید با اجازه دادن به طالبان برای کنترل همه چیز در خارج از میدان هوایی ایجاد کرده، این کار را انجام دهند.

اما پس از اینکه هزاران متقاضی ویزا به میدان هوایی رسیدند و تعداد بالای آنها، ایالات متحده را غافلگیر کرد، وزارت خارجه تغییر موضع داد و از متقاضیان خواست که به میدان هوایی نیایند و در عوض درخواست کرد تا منتظر بمانند تا آنها برای ورود ترخیص شوند.

از آن به بعد، فهرست ارائه شده به طالبان شامل اسامی افغانستانی ها نبود. تا ۲۵ اگوست، تنها دارندگان گرین کارت و پاسپورت امریکایی واجد شرایط خروج بوده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала