جو بایدن: اسرائیل حق دفاع از خود را دارد

© AP Photo / Steven Senneجو بایدن: اسرائیل حق دفاع از خود را دارد
جو بایدن: اسرائیل حق دفاع از خود را دارد - اسپوتنیک افغانستان  , 1920, 13.05.2021
عضو شوید
رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا هم همسو با اظهارات مقامات دیگر کابینه خود، تنها حق دفاع را برای اسرائیل محفوظ دانست.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، جو بایدن عصر چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره تنش در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، افزود: مشاور امنیت ملی و وزیر دفاع من با همتایان خود در خاورمیانه در تماس و رایزنی بوده‌اند.

وی ادامه داد: این تماس فقط با اسرائیلی‌ها نبوده بلکه با مصر، عربستان سعودی و دیگران هم بوده است. من هم با بی‌بی نتانیاهو تماس داشته‌ام که بیانیه آن به زودی منتشر می‌شود.

رئیس‌جمهور امریکا اضافه کرد: امیدوارم که این مساله هرچه زودتر خاتمه یابد. با این حال، اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند وقتی هزاران راکت به قلمروشان شلیک می‌شود.

اسرائیل در دور جدید خشونت علیه فلسطینی ها، علاوه بر تخریب منازل و ساختمان‌های آنها، اجبار به تخلیه اراضی آبا و اجدادی آنها، بیش از 56 تن را به خاک و خون کشیده که 14 نفر آنها کودک بوده‌اند.

حدود 350 نفر هم در اثر این تهاجم‌ها، مجروح شده‌اند.

با این حال، هیچ یک از این اقدامات باعث نشده است که رئیس‌جمهور امریکا حتی ابراز تاسف کند و از سیاست حمایت بی چون وچرا از اسرائیل فاصله بگیرد.

برخی از گزارش‌های رسانه‌های منطقه‌ای حتی از استفاده اسرائیل از فسفر سفید برای بمباران مناطق فلسطینیان خبر داده‌اند که خود نقض آشکار ممنوعیت از این نوع تسلیحات است.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید از تماس تلفونی بایدن و نتانیاهو منتشر کرد، آمده است: بایدن حملات راکتی حماس و سایر گروه‌های تروریستی از جمله علیه اورشلیم و تل آویو را محکوم کرد.

وی ضمن حمایت از غیرنظامیان، پشتیبانی بی دریغ خود را از امنیت اسرائیل و حق قانونی اسرائیل در دفاع از خود و مردمش اعلام کرد.

رئیس جمهوری امریکا همچنین از هر راهی برای برقراری دوباره آرامش پایدار استقبال کرد و عقیده خود را مبنی بر اینکه اورشلیم  شهری با اهمیت در نظر مومنان سراسر جهان است و باید محل صلح باشد، به اشتراک گذاشت.

بایدن، نخست‌وزیر اسرائیل را در مورد تعامل دیپلماتیک واشنگتن با کشورهای منطقه از جمله مصر، اردن و قطر و همچنین با مقامات فلسطینی به روز کرد.

بر پایه گزارش کاخ سفید توافق کردند که رایزنی نزدیک بین تیم‌های خود را که شامل تعامل مداوم وزرای خارجه، وزرای دفاع ، مقامات دفاعی و مشاوران امنیت ملی است، حفظ کنند و در روزهای آینده به شخصه در تماس باشند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала