بستن شاهراه کراچی-چمن از سوی دادخواهان به خاطر کشته شدن معدن چیان هزاره در پاکستان  

© AP Photo / K.M.Chaudaryبستن شاهراه کراچی-چمن از سوی دادخواهان به خاطر کشته شدن معدن چیان هزار در پاکستان  
بستن شاهراه کراچی-چمن از سوی دادخواهان به خاطر کشته شدن معدن چیان هزار در پاکستان   - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
به‌دنبال کشته‌شدن ۱۰ کارگر معدن زغال سنگ هزاره‌های پاکستان، شماری از ساکنان ایالت بلوچستان این کشور دست به اعتراض زده و خواهان بازداشت و محاکمه‌ای دست اندرکاران این رویداد شده‌اند.

کشته شدن 11 کارگرمعدن ازاقلیت های هزاره‌ پاکستان در یک حمله مسلحانه  - اسپوتنیک افغانستان
کشته شدن 11 کارگر معدن ازاقلیت های هزاره‌ پاکستان در یک حمله مسلحانه
به گزارش اسپوتنیک به نقل از اطلاعات روز، دادخواهان حکومت پاکستان را در عدم تأمین امنیت‌شان ناتوان می‌خوانند و شاهراه کراچی – چمن را در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان به‌روی ترافیک بسته‌اند.

آنان پیکرهای کشته‌شدگان را نیز در این شاهراه انتقال داده و گفته که تا برآورده‌نشدن خواسته‌های‌شان از سوی حکومت پاکستان، به اعتراض شان ادامه می‌دهند.

در ویدیوهایی که از محل کشف پیکرها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که دستان قربانیان به‌هم بسته شده و بدن‌های متلاشی‌شده‌ی شان در کف اتاق قرار گرفته است.

مسئولیت این کشتار را شاخه‌ی پاکستانی گروه داعش به عهده گرفته است.

هزاره‌ها از اقلیت قومی در پاکستان اند که در سال‌های گذشته نیز به‌صورت مکرر مورد یورش گروه‌های تندرو قرار گرفته‌اند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان این کشتار را نکوهش کرده و وعده داده است که دست اندرکاران آن را شناسایی و محاکمه می‌کند.

وزارت خارجه‌ ای افغانستان نیز در اعلامیه‌ای قتل این معدن‌چیان را محکوم کرده و گفته است که هفت نفر از کشته‌شدگان از شهروندان افغانستان اند.

این وزارت گفته است، که مسئولان جنرال‌قونسلگری افغانستان در کویته، به‌مجرد آگاه‌شدن از این موضوع، به محل رویداد رفته و با برقراری تماس با خانواده‌های قربانیان و مسئولان دولتی پاکستان، برای شناسایی و دریافت اجساد قربانیان وارد اقدام شده‌اند.

به نقل از اعلامیه، وزارت خارجه به جنرال‌قونسلگری افغانستان در کویته و سفارت کشور در اسلام‌آباد وظیفه داده تا کمک لازم را در اختیار خانواده‌های قربانیان قرار دهند.

این وزارت همچنان گفته است، که با دولت پاکستان در زمینه‌ی تکمیل تحقیق در مورد این «جنایت هولناک» همکاری کرده و این رویداد را الی شناسایی دقیق عملان تحقق عدالت پیگیری می‌کند.

همچنان این وزارت تأکید کرده است، که برای جلوگیری از تکرار این نوع رویدادها حکومت افغانستان با مقامات پاکستان از نزدیک کار می‌کند.

یادآوری می کنیم، که این ۱۰ کارگر معدن زغال سنگ بامداد روز (یک‌شنبه، ۱۴ جدی) توسط مردان مسلح در یک معدن زغال سنگ در منطقه‌ی «مچ» در ۵۰ کیلومتری شهر کویته کشته شدند. رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که مهاجمان آنان را ابتدا ربوده و پس از آن به قتل رسانده‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала