پاکستان در تلاش ساخت ۱۲ بازارچه مرزی در امتداد خط دیورند

© T Bپاکستان در تلاش ساخت ۱۲ بازارچه مرزی در امتداد خط دیورند
پاکستان در تلاش ساخت ۱۲ بازارچه مرزی در امتداد خط دیورند - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
قرار است ۱۲ بازارچه مرزی در امتداد خط دیورند میان افغانستان و پاکستان ایجاد شوند.

بسته‌شدن گذرگاه تورخم پس از مشاجره لفظی میان نیروهای مرزی - اسپوتنیک افغانستان
بسته‌شدن گذرگاه تورخم پس از مشاجره لفظی میان نیروهای مرزی

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، سفارت پاکستان در یک خبرنامه ای نوشته است، که برای تقویت اقتصاد محلی قرار است، که نخستین بازارچه مرزی با افغانستان تا حدود دو ماه دیگر در منطقه "کورم اجنسی" ساخته شوند. 

فدراسیون اتاق های افغانستان با درنظرداشت چالش های کنونی در گذرگاه ها میان کشور، ایجاد بازارچه های مشترک را زمینه ساز افزایش دادوستد غیر رسمی میان دو کشور میدانند.

بربنیاد خبرنامه سفارت پاکستان درکابل، برای حمایت ازباشندگان مرزی ، بهبود اقتصاد محلی وجلوگیری ازقاچاق کالاها درمرزها قراراست که دوازده بازارچه بزرگ درمرزهای مشترک افغانستان وپاکستان ایجاد شوند.
دراین خبرنامه آمده است، که طرح ایجاد این بازارچه ها با انواع کالاهای که دربازارچه های مشترک خرید وفروش خواهند شد، با حکومت افغانستان شریک شده است.

سخی احمد پیمان معاون فدراسیون اتاق های افغانستان گفت: «نتیجه بازارچه های مشترک را ما در مرزهای ایران و افغانستان، مرزهای غربی خود دیدیم که چه نتیجه یی را به بار آورد. تکرار آن با مرزهای پاکستان، بازارچه های مشترک، من فکر می کنم که دوباره بعضی از سکتورهای ما متضرر خواهد شد».

این درحالیست، که بخش خصوصی وجود بازارچه های مرزی با ایران را سبب رکود بخشی ازکارخانه های تولیدی درهرات میداند ومیگوید که اگر این روند درمرز با پاکستان نیز رویدست گرفته شود این کار گذشته ازصدمه زدن به تولیدات داخلی درشرق کشور، زمینه ها را برای افزایش قاچاق فراهم خواهند ساخت .

سید زمان هاشمی رییس هیات عامل اتاق تجارت وسرمایه گذاری گفت: «این یک ضربه بسیار کلان به سکتور خصوصی افغانستان و به رشد صنعت در حال رشد افغانستان است».

اما وزارت صنعت وتجارت میگوید، که تا کنون دراین باره جزئیات با این وزارت شریک نشده اند.

فواد احمدی  سخنگوی وزارت صنعت وتجارت گفت: «هنوز به صورت رسمی با وزارت صنعت و تجارت که قرار است جمهوری اسلامی پاکستان بازارچه های مشترک مرزی را با افغانستان ایجاد کند، نرسیده است».

یادآوری می کنیم، که بربنیاد آمارهای داده شده ازسوی فدراسیون اتاق های افغانستان با درنظرداشت مشکلات اخیر بازرگانی با پاکستان وایران سالانه به اندازه حجم بازرگانی رسمی بازرگانی غیر رسمی با این کشورها تخمین شده است وایجاد بازارچه های مرزی با نبود مدیریت ونظارت درست ازآنها، روند قاچاق کالاها را تشدید خواهند کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала