صالح: مهاجمان دانشگاه کابل دستان خود را با بمب دستی انفجار دادند

© Photo / دولت سازامرالله صالح، معاون اول تکت انتخاباتی دولت ساز
امرالله صالح، معاون اول تکت انتخاباتی دولت ساز - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری کشور می‌گوید که تحقیقات درباره حمله به دانشگاه کابل، پیشرفت‌هایی داشته و این تحقیقات نشان می‌دهد که مهاجمان برای ناشناس ماندن‌شان، دستان خود را با بمب دستی انفجار دادند.

به گزارش اسپوتنیک، امرالله صالح، معاون اول رئویس جمهور امروز دوشنبه (19 عقرب) در صفحه فیسبوکش نوشته:" بازهم پیشرفت در تحقیقات حمله بالای پوهنتون کابل – کورس کوثر – و ترورهای هدفمند انفرادی بررسی گردید".

وی گفته: " تروریستان مهاجم در دانشگاه کابل در ثانیه‌های اخر وقتی می‌بینند که نیروها از راه بام و با ایجاد سوراخ به سراغ شان می‌رسند دستان خود را با بمب دستی انفجار می‌دهند و کشته می‌شوند. این کار نشان می‌دهد که به آنها تفهیم شده بود که بخاطر پنهان سازی رد پای و ثبوت انگشتان خود را از بین ببرند".

معاون اول ریاست جمهوری افزوده:" یعنی گمان مسلکی این است که اینها قبلا به ارتکاب جرم دستگیر شده و بایومتریک شده بودند.

صالح از دریافت سرنخ‌ها از حمله بر دانشگاه کابل و کورس کوثر خبر داد - اسپوتنیک افغانستان
صالح از دریافت سرنخ‌ها از حمله بر دانشگاه کابل و کورس کوثر خبر داد

بازهم تلاش جریان دارد با اتکا به تکنالوژی پیشرفته و کمک متحدین خارجی ما در قسمت تثبیت هویت جسدها کاری صورت گیرد. پیشرفت‌های دیگر را بخاطر مصونیت عملیاتی و تحقیقات درین مرحله برملا ساخته نمیتوانیم. کار جریان دارد".

گفتنی است که دوشنبه هفته گذشته (12 عقرب) سه مهاجم انتحاری وارد مرکز آموزش‌های حقوقی دانشگاه کابل شده و غیرنظامیان را به گلوله بستند. در این حمله تروریستی دستکم 22 نفر کشته و 40 تن دیگر زخمی شدند که بیشتر آنان دانشجویان بودند.

گروه تروریستی داعش مسوولیت آن حمله را به عهده گرفت. اما دولت افغانستان می‌گوید که شواهد کافی وجود دارد که این حمله توسط طالبان طرح‌ریزی و اجرا شده است.

معاون اول ریاست جمهوری همچنان گفته:"یما سیاوش به وسیله مواد آر دی آکس شهید شده است. این مواد خانه‌ساز نیست و به آن مواد استفاده نظامی می‌گویند.

  صالح گفته تاکنون در مورد عاملان ترور کارمند‌ان بانک مرکزی، «سرنخ درست در اختیار نداریم، اما شامل ترورهای هدفمند پس از توافق دوحه است».

آقای صالح افزوده:" یعنی وقتی طالبان با امریکا توافق کردند تصمیم برآن شد که انفجارات بزرگ را کمتر سازند ولی ترورهای هدفمند شهری را زیاد سازند و به این جهت گروهی به اسم عبیده کاروان در وزیرستان پاکستان تعلیمات دید و به شهرهای بزرگ و بخصوص کابل اعزام شدند. از عبیده کاروان تا اکنون 50 نفر دستگیر گردیده و در توقیف ریاست پر افتخار امنیت ملی افغانستان قرار دارند".

گفتنی است که یما سیاوش مجری پیشین تلویزیون خصوصی طلوع و کارمند برحال بانک مرکزی افغانستان و دو همکارش، روز شنبه (17 عقرب) در انفجاری در ساحه مکرویان چهارم شهر کابل کشته شدند.

تاهنوز گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала