مایک پمپئو: مقابله با تهدیدات چین از جنگ سرد هم دشوارتر است

© REUTERS / Jim Youngمایک پمپئو: مقابله با تهدیدات چین از جنگ سرد هم دشوارتر است
مایک پمپئو: مقابله با تهدیدات چین از جنگ سرد هم دشوارتر است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
وزیر خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوشد که چین برای کشورهای غربی تهدیدی به مراتب جدی تر از اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شود و مقابله با این تهدید حتی دشواتر از جنگ سرد است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا که طی هفته‌های اخیر حملات لفظی خود علیه چین را شدت بخشیده، در جدیدترین اظهارنظر خود علیه این ابرقدرت آسیایی مدعی شد که تهدیدات چین برای کشورهای غربی به مراتب جدی‌تر از تهدیدات شوروی علیه این کشورها در دوران جنگ سرد است.

پمپئو چین را به جاه‌طلبی‌ های «امپریالیستی» متهم کرد - اسپوتنیک افغانستان
پمپئو چین را به جاه‌طلبی‌ های «امپریالیستی» متهم کرد

آقای پمپئو روز چهارشنبه طی سخنرانی خود در برابر اعضای سنای جمهوری چک، با تکرار این ادعا که حزب کمونیست چین با بهره‌گیری از قدرت اقتصادی این کشور تلاش می‌کند که سراسر جهان را تحت نفوذ خود قرار دهد، اظهار داشت: «کشورهای اروپایی باید در برابر حزب کمونیست چین متحد شوند. آنچه در حال رخ دادن است، جنگ سرد دوم نیست؛ چالش مقاومت در برابر حزب کمونیست چین از برخی جهات بسیار دشوارتر [از جنگ سرد] است».

وی در ادامه مدعی شد: «حزب کمونیست چین طوری اقتصاد ما، سیاست ما و جامعه ما را به دام انداخته است که اتحاد جماهیر شوروی هرگز قادر به این کار نبود».

طی ماه‌های اخیر تنش میان امریکا و چین به‌دلایل مختلف ــ از جمله مسئله هنگ ‌کنگ و اتهامات امریکا علیه چین در ارتباط با شیوع ویروس کرونا ــ افزایش یافته است و امریکا به‌بهانه‌های مختلف فشارهای خود بر پکن را شدت بخشیده است.

شدت تنش‌ها بین امریکا و چین به حدی رسیده است که برخی کارشناسان شرایط را به جنگ سرد تشبیه می‌کنند.در چند هفته اخیر مایک پمپئو در سخنرانی‌های خود بارها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم خواستار تشکیل جبهه‌ای متحد از کشورهایی اروپایی و کشورهای به اصطلاح آزاد جهان در برابر چین شده است.

وزارت امور خارجه چین چندی پیش طی بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات جنجالی مایک پمپئو، با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه امریکا واقعیات را درباره چین وارونه جلوه می‌دهد و تعصبات ایدئولوژیک بر افکارش سایه افکنده است، به دولت امریکا توصیه کرد که از ذهنیت جنگ سرد فاصله بگیرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала