آماده‌گی ها برای رهایی 2 هزار زندانی دیگر گروه طالبان

© REUTERS / Mohammad Ismailآماده‌گی ها برای رهایی 2 هزار زندانی دیگر گروه طالبان
آماده‌گی ها برای رهایی 2 هزار زندانی دیگر گروه طالبان - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
هیئت‌های فنی طالبان و دولت، کار را روی ترتیب فهرست دو هزار زندانی دیگر طالب از بهر آزادسازی در کابل آغاز کرده‌ اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، یک منبع در حکومت می‌گوید، احتمال دارد دولت روی آزادی برخی از زندانیان این فهرست توافق نکند و از همین رو، پس از بررسی فهرست هیئت فنی طالبان، روند آزادسازی دوهزار زندانی دیگر آغاز خواهد شد.

این در حالیست که رئیس‌جمهور غنی گفته است که زودتر دو هزار زندانی دیگر طالبان هم آزاد می‌شوند.

استقبال طالبان از رهایی زندانیان این گروه توسط حکومت افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
استقبال طالبان از رهایی زندانیان این گروه توسط حکومت افغانستان

لطیف محمود، معاون سخنگوی رئیس‌جمهور، گفت: «آزادی زندانیان یک تصمیم اساسی حکومت بخاطر قطع خشونت‌ها، تامین آتش‌بس و تسریع روند صلح است‌. توقع ما از مخالفان این است که دست از خشونت بردارند و به خواست مردم که صلح است، تن دهند».

با آزادی دو هزار زندانی دیگر، روند آزادی پنج‌هزار زندانی طالب بربنیاد توافق‌نامه امریکا و طالبان تکمیل خواهد شد.

احمد سعیدی، آگاه سیاسی، چنین می گوید: «بحث رهایی پنج‌هزار زندانی زیر فشار امریکا و خلیل‌زاد صورت می‌گیرد. او در ملاقات اخیری که با سه تن از رهبران افغانستان؛ حامد کرزی، اشرف غنی و عبد‌الله عبدالله داشت، این امر را روشن کرد که بدون آزادی زندانیان ملاقات شروع نمی‌شود».

همزمان با پیش‌رفت در روند صلح، دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید، در دوهفتۀ پسین 89 غیرنظامی در نتیجه فعالیت‌های نظامی طالبان جان باخته اند و 150 ملکی دیگر زخم برداشته‌اند؛ ادعایی که طالبان آن‌را نمی‌پذیرند.

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی، گفت: «آن‌ها تنها در دو هفته اخیر، خلاف تمام اصول انسانی، اسلامی و منازعه، در 29 ولایت 89 فرد ملکی را شهید و 150 تن دیگر را زخمی ساخته اند».

با آن هم، منابع در حکومت می‌پذیرند که در گراف خشونت‌ها کاهش آمده است، اما به گفته آنان، از خشونت‌ها به گونۀ قابل ملاحظه و آن طور که حکومت انتظار داشت، کاهش قابل توجهی نداشته است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала