عفو بین‌الملل خواهان بررسی آتش‌سوزی موتر پناه‌جویان افغان در ایران شد

© Photo / Facebookعفو بین‌الملل خواهان بررسی آتش‌سوزی موتر پناه‌جویان افغان در ایران شد
عفو بین‌الملل خواهان بررسی آتش‌سوزی موتر پناه‌جویان افغان در ایران شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
سازمان عفوبین‌الملل از حکومت افغانستان می‌خواهد تا چگونگی آتش‌ گرفتن موتر پناه‌جویان افغان و جان‌باختن شماری از این پناه‌جویان در ایران را به‌گونه جدی بررسی کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، این سازمان تأکید دارد که باید عدالت در این رویداد تأمین شود.

زمان سلطانی، پژوهشگر سازمان عفو بین‌الملل در آسیای جنوبی در این باره گفت: «این حادثۀ تکان دهنده و دلخراش باید به‌صورت جدی و موثر و مستقیم مورد پی‌گیری و تحقیق قرار بگیرد و قربانیان این حادثه به عدالت دسترسی پیدا بکنند».

دیدار سفیر افغانستان در تهران از زخمیان رخداد آتش سوزی موتر مهاجران افغانستانی در شهر یزد - اسپوتنیک افغانستان
دیدار سفیر افغانستان در تهران از زخمیان رخداد آتش سوزی موتر مهاجران افغانستانی در شهر یزد

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان می‌پذیرد که نیروهای پولیس ایران بر موتری که پناهجویان افغان را انتقال می‌داد شلیک کردند و سپس این موتر آتش گرفت.

سفیر افغانستان در تهران پس از دیدار از شهر یزد – محل وقوع این رویداد – می‌گوید که پس از شلیک پولیس ایران، سرعت این موتر سبب شد تا موتر با موانع کنار جاده برخورد کند و آتش بگیرد.

غفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران می‌گوید که سه تن در این رویداد جان باختند، پنج تن زخم برداشته اند و سه تن دیگر نجات یافته‌اند: «این موتر قاچاقبران انسان که هموطنان ما را انتقال می‌دادند در اینجا با مسوولین پولیس روبه‌رو می‌شوند؛ این‌ها [پولیس] به آنان هدایت توقف می‌دهند، اما توقف نمی‌کنند و بعدأ مسؤولین پذیرفتند که فیر صورت می‌گیرد».

آقای لیوال می‌گوید که به‌زودی جان باخته‌گان این رویداد را به افغانستان انتقال خواهند داد.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز خواهان بررسی این رویداد استند.

عبدالظاهر تمیم، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «این‌ها [حکومت افغانستان] مدیریت و توانایی ندارند تا بداند که شهروندان افغانستان در دیگر کشورها در چه وضعیت است».

این رویداد با واکنش گستردۀ کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز روبه‌رو شده‌است. شماری از این کاربران، با راه اندازی هشتک «کمی آب بیاور سوختیم» خواهان روشن شدن چگونگی جان باختن پناه‌جویان افغان شده‌اند.

از سویی دیگر باگذشت بیشتر از یک ماه از متهم شدن نیروهای مرزی ایران در رویداد به دریا افگندن کارجویان افغانستان، چگونگی رسیده‌گی به این رویداد تاکنون روشن نیست.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала