طرح صلح حکمتیار: طالبان به صفوف نیروهای امنیتی ادغام شوند

© Sputnik / JAK / حکمتیار
حکمتیار - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رهبر حزب اسلامی افغانستان در طرح تازه‌اش برای صلح در افغانستان می‌گوید که در گفتگوها میان افغان‌ها به این توافق شود که جنگجویان طالبان به صف‌های نیروهای امنیتی افغانستان ادغام شوند.

به گزارش اسپوتنیک، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، امروز سه‌شنبه 22 دلو، در یک نشست خبری گفت که هیات گفتگو کننده‌ی بین‌الافغانی باید کوچک باشد و این گفتگوها بدون حضور خارجی‌ها در داخل کشور و یا در یک کشور بی‌طرف برگزار شود.

به گفته‌ی او، در جریان گفتگوهای بین‌الافغانی تمام حزب‌های سیاسی در افغانستان باید متعهد به آتش‌بس، آزادی زندانیان طالبان و جذب جنگجویان این گروه به صف‌های نیروهای امینتی شوند.

آقای حکمتیار افزود که در گفتگوهای بین‌الافغانی در مورد حکومت موقت و رهبری این حکومت نیز توافق شود و پس از به نتیجه رسیدن گفتگوها، حکومت موقت ایجاد شود که وظیفه‌‌اش برگزاری انتخابات بوده و عمر آن نباید بیشتر از یک سال باشد.

حکمتیار: ما توان دفاع از حق و برگزاری تظاهرات را داریم - اسپوتنیک افغانستان
حکمتیار: ما توان دفاع از حق و برگزاری تظاهرات را داریم

او تاکید کرد که رهبر حکومت موقت و اعضای کابینه‌ی آن نباید در انتخابات آینده‌ی ریاست جمهوری شرکت کنند و همچنان نباید از هیچ نامزد ریاست جمهوری پشتیبانی نمایند.

آقای حکمتیار افزود که صلح متعلق به کل ملت است و هیچ نهاد یا فردی حق رد آن را ندارد.

او همچنان در این نشست خبری ابراز امیدواری کرد که امریکا و طالبان در آینده‌ی نزدیک به توافق برسند.وی گفت، نتظار این است که گفتگوهای آمریکا و طالبان در آینده نزدیک نتیجه دهد و توافقنامه امضا شود.اگر امضا نشود به نظر من مسوولیت آن بیشتر بر آمریکا خواهد بود.

وی در مورد نتایج انتخابات نیز گفت، کمیسیون های انتخاباتی در برابر آرای مردم مسئولیت دارند . وی گفت کمیسیون های انتخاباتی حق ندارند که آرای مردم را باطل کنند و یا آرای ناپاک را شامل نتایج نهایی کنند. به گفته حکمتیار اگر خواسته های قانون مد نظر گرفته نشود؛ نتایج انتخابات را نمی‌پذیرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала