کابلوف: طالبان پس از توافق با امریکا آمادۀ مذاکره مستقیم با دولت افغانستان هستند

© Sputnik / Vladimir Pesnya /  مراجعه به بانک تصاویر کابلوف: طالبان پس از توافق با امریکا آمادۀ مذاکره مستقیم با دولت افغانستان هستند
کابلوف: طالبان پس از توافق با امریکا آمادۀ مذاکره مستقیم با دولت افغانستان هستند - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نماینده ویژۀ رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان می‌گوید که طالبان آماده مذاکره مستقیم با دولت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه با امریکا هستند.

به گزارش اسپوتنیک، ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس‌جمهور پوتین در امور افغانستان گفت که طالبان پس از امضای توافق‌نامه با امریکا آمادۀ مذاکره مستقیم با دولت افغانستان هستند و مسله آتش‌بس موقت در کشور نیز مورد بحث قرار می‌گیرد.

احتمال شروع رایزنی های روسیه، آمریکا و چین درباره افغانستان در هفته آینده - اسپوتنیک افغانستان
کابلوف: رایزنی های روسیه، آمریکا و چین در مورد افغانستان هفته آینده شروع می شود

آقای کابلوف گفت: «طبق گفته‌های طالبان، آنها پس از امضای توافق‌نامه با امریکا، آماده هستند مذاکرات مستقیم با دولت و سیاسیون افغانستان را آغاز کنند».

به گفته وی، احتمال برقراری آتش‌بس موقت میان طالبان و دولت افغانستان برای دوره مذاکرات واقعاً مورد بحث است. این دیپلمات تاکید کرد: «هنوز مشخص نیست که ترتیب توافق‌نامه به چی شکلی است. آتش‌بس موقت یا دایمی و یا کاهش خشونت موضوع جداگانه بدون امریکا در بین خود افغان‌ها است».

نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد که تجربه آتش‌بس توسط طالبان در تابستان سال 2018 میلادی نشان داد که رهبری طالبان به‌طور کلی اوضاع را در صفوف شان کنترول می‌کند. ممکن برخی فرماندهان طالبان هستند که نمی‌خواهند توافق که بین طالبان سیاسیون از جمله دولت افغانستان انجام می‌شود به آتش‌بس بپیوندند. در این حالت طرف‌های مذاکره کننده افغانستان خودشان باید پیش از پیش برنامۀ آماده شده را داشته باشند و روی این مورد در میز مذاکره بحث کنند.

امریکا و طالبان چندین ماه در سال 2019 میلادی مذاکره کردند. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان با هیات دفتر سیاسی طالبان در دوحه، پس از هشت دور مذاکره، بر سر پیش نویس توافق‌نامه صلح که شامل آتش‌بس، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و آغاز مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان بود، توافق کردند. اما در ماه سپتمبر، پس از یکسری حملات انتحاری که توسط طالبان در کابل و برخی دیگر از شهرهای افغانستان انجام شد و همچنان در نتیجه حمله انتحاری کابل که منجر به کشته شدن یک امریکایی شد، رئیس‌جمهور ترامپ دستور داد تا مذاکرات با طالبان متوقف و توافق‌نامه که روی آن آقای خلیل‌زاد با طالبان توافق کرده‌ بودند، لغو شود.

در اواسط ماه جنوری، طالبان به خلیل‌زاد پیشنهاد آتش‌بس موقت در افغانستان را برای مدت هفت تا ده روز دادند. و نماینده دفتر سیاسی طالبان در قطر از سرگیری مذاکرات بین طالبان و امریکا به رهبری خلیل‌زاد را تایید کرد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала