عمران خان: پاکستان مانع جنگ بین ایران و عربستان شد

© Photo / Imran Khan/facebookعمران خان: پاکستان مانع جنگ بین ایران و عربستان شد
عمران خان: پاکستان مانع جنگ بین ایران و عربستان شد - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
نخستوزیر پاکستان در مصاحبه‌ای می‌گوید که راهکارهای نظامی قادر به حل مشکلات میان کشورها نیستند، چنانکه در افغانستان دیده شد.

به گزارش اسپوتنیک، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در گفت‌وگویی با آژانس خبری ترکی آناتولی به مسائل مختلف منطقه‌ای پرداخته است.

نخست وزیر پاکستان در مورد تلاش این کشور برای حل اختلافات از طریق راهکارهای غیرنظامی گفت: "من اعتقادی زیادی به این مسئله دارم که راهکارهای نظامی قادر به حل مشکلات نیستند. این مسئله را در جنگ در افغانستان هنگام ورود نیروهای اتحاد جماهیر شوروی دیدیم. قتل عامی به راه افتاد که بر پاکستان نیز تاثیر گذاشت. پس از جنگ ضد تروریستی امریکا در افغانستان نیز پاکستان را متاثر کرد. این درگیری‌ها مشکلی را حل نکرد و بنابر این ما باید برای عدم تکرار چنین حوادثی تلاش کنیم".

عمران خان: امنیت در افغانستان سبب رشد و رونق اقتصادی پاکستان می‌شود - اسپوتنیک افغانستان
عمران خان: امنیت در افغانستان سبب رشد و رونق اقتصادی پاکستان می‌شود

وی در با ابراز نظر درمورد جنگ احتمالی میان ایران و عربستان گفت:‌ "همسایه ما ایران را به عنوان یک کشور برادر می‌بینیم و مخالف جنگ این کشور با عربستان سعودی هستیم. به همین شکل خواهان جنگ ایران با امریکا نیستیم. چون این جنگی خواهد بود که همه از آن رنج برده و کسی برنده نخواهد شد".

نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به چین گفت که باید از تجربه‌های چین استفاده کنیم. وقتی در منطقه جنگ و درگیری وجود داشت این کشور در زیرساختش سرمایه گذاری می‌کرد. احتمالاً بهترین خطوط راه آهن جهان در چین است. در مقطعی که چین منابعش را صرف زیرساخت‌هایش می‌کند، جنگ و درگیری در جهان اسلام ادامه دارد. به سوریه، لیبیا، سومالیا و یمن نگاه کنید جنگ و درگیری می‌بینید. بنابراین نقش پاکستان را مهار آتش درگیری در منطقه و ایجاد اتحاد و همبستگی به جای ایجاد درگیری در بین انسان‌ها می‌دانم. تمامی تلاش‌هایی که از عهده‌مان بر می‌آید را انجام می‌دهیم.

عمران خان در رابطه با درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا از پاکستان برای میانجیگری بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز گفت: "پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وظیفه ما را انجام داده و با مقامات این کشور، ایران و امریکا دیدار و گفت‌وگو کردیم. اما در این موضوع ما نیاز به یک راهکار پایدار داریم. هم اکنون تنش موجود در منطقه در سطح بالا قرار دارد، اما فکر می‌کنم که از وقوع یک جنگ در منطقه جلوگیری کردیم. چون در دوره‌ای احتمال بروز جنگ وجود داشت.

نخست وزیر پاکستان تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم که از وقوع یک درگیری در منطقه جلوگیری کردیم. در دوره حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تمامی تلاش ما را به خوبی انجام دادیم. اما می‌دانید که ما تنها سعی کردیم و هر موقع باید تلاش کنیم. چون چیزی وخیم‌تر از جنگ بین همسایگان وجود ندارد. از رویدادهای افغانستان می‌دانیم که این مسئله به کجا ختم می‌شود. اگر جنگی در خلیج (فارس) رخ دهد قیمت نفت بالا رفته و کشورهای در حال توسعه دچار مشکل می‌شوند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала