سیگار: در صورت قطع کمک‌ها، افغانستان ازهم خواهد پاشید

© Photo / SIGARJohn F. Sopko
John F. Sopko - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) هشدار داد که هرگاه کمک‌های جهانی به افغانستان قطع شوند، حکومت این کشور ازهم خواهد پاشید.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، جان ساپکو، بازرس ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان که در یک کمیتۀ کانگرس امریکا سخن می‌زد، گفت که هنوز هم فساد در افغانستان یک مشکل فراگیر است و به گفتۀ او از کمک‌های امریکا به افغانستان باید نظارت جدی شود.

جان ساپکو، هشدار داد که هرگاه کمک‌های جهانی به افغانستان قطع شوند، حکومت این کشور ازهم خواهد پاشید.

او تأکید کرد که فساد در افغانستان اوج گرفته‌است و اقتصاد این کشور نیز روبه بدتر شدن است.

سیگار: امریکا برای بازسازی افغانستان 137 میلیارد دالر مصرف کرده - اسپوتنیک افغانستان
سیگار: امریکا برای بازسازی افغانستان 137 میلیارد دالر مصرف کرده

جان ساپکو، افزود که اوضاع امنیتی افغانستان به بن بست مرگبار شباهت دارد و فساد نیز در این کشور بی‌داد می‌کند: «رئیس پیشین سستیکا یا فرماندهی مشترک انتقال امنیتی افغانستان تخمین زده‌است که 50 درصد از نفتی که به نیروهای افغانستان می‌دهیم ناپدید می‌شود؛ یعنی فساد یک مشکل قابل توجه است».

جان ساپکو، به این باور است که نبود نظارت از کمک‌های امریکا به افغانستان، به این می‌ماند که تمامی دالرها و یوروهای کمک شده به کشور را در چهار راه مسعود کابل انبار کرد و آتش زد: «اگر نیروهای مان را بیرون بکشیم، شماری می‌گویند که اوضاع افغانستان بدتر خواهد شد؛ اما اگر کمک‌های ما قطع شوند بدترین چیزی که برای افغانان اتفاق خواهد افتاد این است حکومت افغانستان از هم خواهد پاشید؛ زیرا بیش از 70 درصد بودجه افغانستان از امریکا و کمک کننده‌گان دیگر می‌آید».

در همین حال، شماری از قانون‌گذاران امریکایی نیز از به درازا کشیده شدن جنگ افغانستان ناخشنود استند.

استیفن لینچ، رئیس کمیتۀ نظارت مجلس نماینده‌گان امریکا اظهار داشت: «امروز حکومت افغانستان بر بیش از نیمی از این کشور اداره ندارد و فاجعه بار این است که طالبان امروز 60 هزار جنگجوی فعال دارند».

جودی هایس، عضو کانگرس امریکا نیز افزود: «من باور دارم که رئیس‌‎جمهور ترامپ پیشرفت واقعی را در روند صلح ایجاد کرده‌است و ما باید اجازه دهیم این پیشرفت نتیجه دهد و اگر معنای آن پایان جنگ باشد باید از آن استقبال کنیم».

جنگ واشنگتن در افغانستان بیش از 780 میلیارد دالر هزینه مالی برداشته‌است و در این جنگ 2400 سرباز امریکایی کشته‌اند و بیش از 20 هزار تن دیگر زخم برداشته‌اند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала