مشکل مواد غذایی دانشجویان افغانستانی در «ووهان» حل نشده است

© REUTERS / CARLOS GARCIA RAWLINSمشکل مواد غذایی دانشجویان افغانستانی در «ووهان» حل نشده است
مشکل مواد غذایی دانشجویان افغانستانی در «ووهان» حل نشده است - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
تاکنون سفارت افغانستان در چین به جز وعده؛ هیچ کاری را از پیش نبُرده است.

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از 2000 نفر گذشت  - اسپوتنیک افغانستان
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از 2000 نفر گذشت

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آوا، جاوید قایم سفیر افغانستان در بیجینگ می‌گوید که آنان به شکل دوام‌دار با دانشجویان افغانستانی مقیم شهر «Wuhan» در تماس اند و مشکل مواد غذایی دانشجویان را نیز حل ساخته اند.
قایم اضافه می‌کند، که تنها دو تن از دانشجویان از نوعیت غذا شاکی می‌باشند که تلاش ها برای حل آن نیز وجود دارد.
با این وجود یکی از دانشجویان گیر مانده در شهر «Wuhan» می‌گوید، که تاکنون سفارت افغانستان در چین به جز وعده؛ هیچ کاری را از پیش نبُرده است.
براساس گفته‌های این دانشجو؛ آنان هم‌اکنون نیز شدیداً با کمبود مواد غذایی مواجه می‌باشند.
مرتضی عالمی دانشجویی افغانستانی در شهر «Wuhan» چین تصریح کرد، که آنان در چند روز گذشته با کمبود مواد غذایی مواجه بوده‌اند و اجازه بیرون رفتن از خوابگاه دانشگاه را نیز نداشته‌اند.
او اظهارات سفیر افغانستان در قسمت رفع شدن مشکل مواد غذایی دانشجویان را رد کرد و گفت، که دانشجویان تنها با بسکویت‌های از پیش تهیه شده، خود را سیر می کنند.
عالمی همچنین اضافه کرد، که هرچند برخی از دانشجویان سایر کشورها پیش از این از «Wuhan» انتقال داده شده‌اند؛ اما سفارت افغانستان تاکنون به علت نداشتن اجازه از سوی دولت چین و یا بی‌توجهی کاری از پیش نبرده است.
او گفت که سفارت افغانستان برای دانشجویان تعهد کرده که به محض دریافت اجازه از دولت چین آنان را به سایر شهرها انتقال خواهند داد.
براساس گفته‌های عالمی؛ حدود 60 دانشجو و 5 فامیل افغانستانی در شهر «Wuhan» گیرمانده‌اند، که با مشکلات روحی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند.
مصطفی علیزاده دانشجوی افغانستانی مقیم شهر «Taiyuan» چین نیز گفت، که هرچند در شهر «Taiyuan» چین وضعیت اضطراری نیست؛ اما همه شهروندان وحشت زده شده‌اند و کمتر به بیرون از منزل می‌روند.
علی زاده خاطر نشان ساخت که تاکنون 10 واقعه مثبت ویروس «کرونا» در شهر «Taiyuan» چین ثبت شده که افراد ملوث به این ویروس نیز از شهر «ووهان» آمده بودند.
علی‌زاده به شهر تجارتی «ایوو» چین که شماری زیادی از افغانستانی ها در آن مصروف تجارت می‌باشند نیز اشاره کرد و گفت، که در این شهر حالت نیمه اضطراری اعلام شده و همه مراکز عمومی تا 22 فبروری تعطیل گردیده‌اند.
این گفته‌ها درحالی مطرح می‌شود، که دولت چین، شهر پرجمعیت «ووهان» را به خاطر پیش‌گیری از گسترش ویروس «کرونا» پنج‌شنبه هفته گذشته قرنطین کرد. در این شهر طبق آمار رسمی وزارت امور خارجه افغانستان، 62 شهروند افغان نیز زند‌گی می‌کنند که  بیشتر آن‌ها دانشجویانی هستند که برای تحصیل به چین رفته‌اند و ساکن این شهر شده‌اند.
ویروس کرونا حدود 4 هزار نفر را در چین آلوده کرده و باعث مرگ حداقل 108 نفر شده است.
در حال حاضر، دولت چین محدودیت‌های شدیدی را بر رفت و آمد و حضور در مراکز اجتماعی در چند شهر ولایت هوبئی چین به اجرا گذاشته تا از انتقال بیماری به نقاط دیگر جلوگیری به عمل آورد. شهر ووهان نیز در هوبئی قرار دارد.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала