طرح تازه برای مذاکرات صلح توسط عبدالله و حامد کرزی

© Photo / A Sطرح تازه برای مذاکرات صلح توسط عبدالله و حامد کرزی
طرح تازه برای مذاکرات صلح توسط عبدالله و حامد کرزی  - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رهبران سیاسی، سران احزاب و جریان های بزرگ سیاسی به‌شمول عبدالله عبدالله و حامد کرزی امروز شنبه در کابل نشست مشورتی‌ای را برای ریختن طرح تازه برای مذاکرات صلح برگزار نمودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز،  رئیس اجرایی حکومت در این نشست هشدار می‌دهد که هیچ کسی مانع گفتگوهای صلح از بهر منافع شخصی خود شده نمی‌تواند. در این نشست، کاهش خشونت‌ها یک گزینه خوب برای پیش‌برد گفتگوهای صلح خوانده شد.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی امروز در خانه اش میزبان داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی و حامد کرزی رییس جمهوری پیشین همراه با دیگر چهره های مطرح سیاسی کشور بود. بزرگان سیاسی کشور طرح ها و نظریات در رابطه به گفتگوهای صلح و چگونگی آغاز گفتگوهای میان افغانی را مطرح کردند و سعی دارند تا طرح تازه ای را برای مذاکرات صلح بریزند.

ارگ ریاست جمهوری - اسپوتنیک افغانستان
ارگ: کاهش خشونت یعنی ادامه متضرر شدن افغان‌ها از جنگ

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه می‌گوید: «خوب است که همه دخیل باشند و هیچکس هم مانع نشود به‌خاطر منافع شخصی خود چون پروسه ملی است».

محمد یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری گفت: «طرحی که مد نظر است تا سیاسیون افغانستان بریزند، طرح مردم افغانستان برای دستیابی به صلح است».

در این نشست، رهبران سیاسی و سران احزاب و جریان های سیاسی، تاکید دارند که برای تامین صلح در کشور باید از تمام فرصت های پیش آمده استفاده شود و تا یک هفته دیگر، طرح مذاکره با طالبان نهایی شود.

محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح می‌گوید: «کاهش خشونت را تعبیر به کاهش جنگ می‌کنیم و این یکی از راه های اصولی می‌باشد که هر مذاکره آن را تعقیب می‌کند».

ظاهراً این نشست عکس مزاج رئیس‌جمهور غنی به پیش می‌رود چرا که سیاسیون می‌گویند، حکومت تنها باید یک بخش از گفتگوهای صلح باشد نه طرف اصلی و کل. برخی اعضای نشست می‌گویند که این طرح با رئیس‌جمهور غنی هم شریک خواهد شد.

وحید الله سباوون رئیس حزب متحد اسلامی افغانستان می‌گوید: «طرح که رهبران رویش توافق کنند را با رئیس‌جمهور شریک سازند. اگر او طرحی دارد هم بیاورد و رویش صحبت شود».

پیشتر رئیس‌جمهور غنی در نشست مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس گفته بود که رئیس اجرایی و حامد کرزی هیچ طرحی برای صلح ندارند. گفته‌ای که با واکنش تند سیاست گران در کابل روبرو شده است.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала