واکنش تند رحمت‌الله نبیل به محاصره خانه قیصاری

© Photo / Rahmatullah Nabil FBرحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
رحمت الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
عضو شوید
رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور حمله اخیر نیروهای امنیتی به خانه نظام‌الدین قیصاری را محکوم کرده است.

 به گزارش اسپوتنیک، به نقل از "هشت صبح کابل" رحمت الله نبیل رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کشور در واکنش به محاصره خانه نظام الدین قیصاری از سوی نیرو های امنیتی با لحنی تند، گفته‌است که "صدها زورگو، غاصب زمین و جاسوس در کنار شما در کابل نشسته‌اند."
آقای نبیل در متنی که از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده هر چند در انتقادهایش از شخص و یا سازمان مشخصی نام نبرده اما به نظر می‌رسد که مخاطب او حکومت افغانستان است.
نبیل با انتقاد از حمله به خانه نظام‌الدین قیصاری گفته است: "برای این که انس حقانی را آزاد کنید، قانون جزا را تغییر دادید. حاجی رسا و سایر جنایت‌کاران را در پی «معاملات انتخاباتی» آزاد می‌کنید. آیا این‌ها مشکل ندارند؟"

نبیل: مبادله زندانیان اگر سبب آغاز گفت و گوی صلح شود، توجیه پذیر است - اسپوتنیک افغانستان
نبیل: مبادله زندانیان اگر سبب آغاز گفت و گوی صلح شود، توجیه پذیر است

 او همچنان حکومت را به سوء استفاده سیاسی از آقای قیصاری متهم کرده و گفته است: "این مرد (نظام‌الدین قیصاری) در سال 2014 با پولی که از تجارت قانونی آن را به دست‌آورده بود، برای شما کمپاین کرد (ولی) سپس او را برای دفاع از نظام مسلح کردید. او کماکان یک‌صدوپنجاه تن از یاران خود را در این راه از دست داد. اما شما دیگر زورگو خطابش نمودید و در ادامه دست‌گیرش کردید و به کابل آورده و به ارتکاب جرایم و قتل متهمش کردید."
به گفته آقای نبیل، دادستانی کل افغانستان و ریاست امنیت ملی پس از بررسی و تحقیق اعلام کردند که قیصاری هیچ پرونده‌ جنایی نزد آنان ندارد.
نبیل همچنان حکومت را متهم کرده که در جریان کارزارهای انتخاباتی بهار و تابستان امسال، از آقای قیصاری خواستار حمایت و کمپاین برای تیم «دولت‌ساز» شده است.
آقای قیصاری گفته است: « در مهان‌خانه امنیت ملی به‌صورت غیرقانونی نگه‌اش داشتید تا این‌که از او خواستید در انتخابات از تیم دولت ساز حمایت کند. اما قیصاری پیشنهاد معامله‌ی‌ تان را رد کرد و آن را جنگ قبیله‌ای اعلام کرد.»
رحمت‌الله نبیل گفته است که اگر قیصاری مقصر بود و حکم دستگیری از طرف شما صادر می‌شد باید در کنارش اسناد و مدارکی نیز صادر می‌کردید. تا از تکرار و سیاسى شدن قضیه جلوگیری می‌شد.
او در ادامه نگاشته است: "در صورتی که شما اسناد و شواهدی در این زمینه داشته باشید، راه‌های زیادی برای دستگیری قیصاری وجود دارد و مطمئن هستم که قیصاری برای اعتراف خودش در نهادهای قضایی حاضر می‌شد."
رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان همچنان از حمله نیروهای امنیتی به خانه شخصی آقای قیصاری انتقاد کرده و گفته است: "شما بی‌هیچ دلیلی در داخل شهر خانه او را بمبارد کردید؛ زیر سقف خانه، پسر، دختر، همسر، مادر و خواهر قیصاری چه جرمی داشتند؟"
آقای قیصاری حدود یک سال پیش، پس از شش ماه بازداشت به اتهام «نقض حقوق بشر» از سوی دولت رها شده بود. او که از افراد نزدیک عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری بود، پس از رهایی مخالف او شد.
نظام‌الدین قیصاری پس از رهایی به شهر مزار شریف در ولایت شمالی بلخ رفت. شهروندان از زورگویی و گشت و گذار او با افراد مسلح در شهر بارها شکایاتی را در شبکه‌های اجتماعی مطرح کردند.

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала