کرزی: آمریکا چرا یکجانبه آتش‌بس نمی‌کند؟

© Sputnik / P. Mamaghani حامد کرزی
حامد کرزی - اسپوتنیک افغانستان
Telegram
رئیس جمهور سابق افغانستان گفت که آمریکا از سال گذشته بر اعلام آتش‌بس توسط طالبان تاکید کرد اما همزمان شدیدترین عملیات را در افغانستان انجام داد بنابراین یکجانبه اعلام آتش‌بس کند.

 به گزارش اسپوتنیک، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین کشور در مصاحبه با «آسوشیتدپرس»  درباره نقش آمریکا در ایجاد فساد گفت: واشنگتن با هزینه کردن صدها میلیون دالر در دو دهه اخیر و بدون پاسخگویی به دامن زدن به فساد در افغانستان کمک کرد.

حامد کرزی درباره گزارش واشنگتن پست مبنی بر دروغ‌های دولت‌های آمریکا درباره جنگ افغانستان گفت که این اسناد شکایت‌هایش درباره هزینه‌های آمریکا در این کشور را تایید می‌کند.

رئیس جمهور سابق افغانستان اظهار داشت: آمریکا صدها میلیون دالر را برای جنگ علیه تروریسم هزینه کرد و این پول‌ها به نیروهای قراردادی و شرکت‌های امنیتی خصوصی سرازیر شد که این به پرورش فساد انجامید.

حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان - اسپوتنیک افغانستان
کرزی خواستار عدم دخالت یوناما درانتخابات افغانستان شد

وی تصریح کرد: ما چه کار می‌توانستیم بکنیم؟ این پول آمریکا بود که توسط آن‌ها به افغانستان می‌آمد و توسط خودشان برای مسایلی هزینه می‌شد که به مشکلات افغانستان کمکی نمی‌کرد.

کرزی افزود: «من خوشحالم که این گزارش بیرون آمده و امیدوارم که این سبب باز شدن چشم مردم آمریکا شود و دولت آمریکا نیز تغییر رفتارش را در برابر افغانستان آغاز کند».

رئیس جمهور سابق کشور در ادامه گفت: دامن زدن به فساد توسط آمریکا ابزاری بود تا برنامه خود را بر افغانستان تحمیل کند.

در حالی که مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر برای ایجاد توافق سیاسی امروز در روز چهارم نیز ادامه دارد، این چهره قدرتمند سیاسی افغان از آمریکا خواست تا گام نخست را برداشته و بطور یکجانبه اعلام آتش‌بس کند.

کرزی گفت: آمریکایی‌ها از سال گذشته می‌گویند که آتش‌بس اعلام شود اما در عین حال شدیدترین عملیات را در افغانستان انجام می‌دهند. این رفتاری متناقض است.

رئیس جمهور سابق افغانستان ادامه داد: شما درخواست آتش‌بس می‌کنید و سپس ماهانه صدها بمب در کشور ما می‌اندازید، این چطور ممکن است؟ این چطور منجر به آتش‌بس خواهد شد؟ اگر آمریکا صلح و آتش‌بس می‌خواهد باید خودش وارد عمل شود (اعلام آتش‌بس) کند .

نوار خبری
0
برای شرکت در گفتگو
ورود به سیستمیا ثبت نام کنید
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала